Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Życie Warszawy" - Powstanie - kanały

0
Podziel się:

"Życie Warszawy" pisze, że w 64. rocznicę ewakuacji powstańców ze Starówki pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego zejdą do kanałów. Wszystko po to, by lepiej opowiadać zwiedzającym o roku 1944.

"Chcemy, żeby nasi przewodnicy na własnej skórze sprawdzili, jak wygląda przeprawa przez kanały" - mówi Anna Kotonowicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. "Przez to ich opowieści będą bardziej przejmujące. To pozwoli jeszcze lepiej oddać atmosferę czasów okupacji" - wyjaśnia Kotonowicz.
Trasa, którą oprowadzający turystów przejdą 2 września, ma liczyć kilkaset metrów. Wejście będzie na placu Krasińskich, potem trzeba iść tunelem, który prowadzi pod ulicą Długą. Wyjście będzie przy ulicy Freta. "Niestety, nie możemy pokonać dokładnie tej samej trasy co powstańcy" - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - "Wtedy w Warszawie nie było wody i tamte kanały nie były używane. Dziś płyną nimi ścieki".
W nocy z 1 na 2 września 1944 roku 4 i pół tysiąca powstańców ewakuowało się ze Starówki do Śródmieścia. W rocznicę tego wydarzenia, 2 września, o 17.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się seminarium na temat warszawskich kanałów, ze szczególnym uwzględnieniem ich roli podczas Powstania. Będzie można także posłuchać wspomnień tych, którzy ewakuację przeżyli.

"Życie Warszawy"/Siekaj/jp

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)