Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 16:36

100 dni do IV Kongresu Kobiet

100 dni zostało do rozpoczęcia IV Kongresu Kobiet, który w tym roku zaplanowany jest na 14-15 września. Organizatorki zachęcają do rejestrowania się na Kongres, a także wspólnego kibicowania podczas Euro 2012, które w ich ocenie jest okazją do promowania równouprawnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

100 dni zostało do rozpoczęcia IV Kongresu Kobiet, który w tym roku zaplanowany jest na 14-15 września. Organizatorki zachęcają do rejestrowania się na Kongres, a także wspólnego kibicowania podczas Euro 2012, które w ich ocenie jest okazją do promowania równouprawnienia.

Kongres Kobiet odbędzie się w tym roku pod hasłem "Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność", poświęcony zostanie szeroko rozumianej przedsiębiorczości i aktywności kobiet: w sferze zawodowej (organizacje, firmy), społecznej (szkoły, kultura), jak i prywatnej.

Na 100 dni przed Kongresem, zarejestrowało się już ponad tysiąc osób. Ramowy program dostępny jest na stronie: www.kongreskobiet.pl, tam też można znaleźć formularz do rejestracji.

Jak informują organizatorki, na tegorocznym Kongresie wyjątkowe miejsce zajmie problematyka przemocy wobec kobiet. "W kontekście odwlekania przez polski rząd ratyfikacji Konwencji Rady Europy dotyczącej przemocy wobec kobiet, kluczowe staje się stworzenie szerokiej koalicji, złożonej z organizacji i instytucji popierających dokument. IV Kongres Kobiet będzie okazją do kontynuowania rozpoczętej przez pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, debaty społecznej dotyczącej Konwencji" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez organizatorki Kongresu.

"Poprzez główne hasła, towarzyszące IV Kongresowi: aktywność, przedsiębiorczość, niezależność, chcemy podkreślić, że aktywne, przedsiębiorcze, niezależne i świadome swoich praw kobiety, są w stanie przeciwstawić się przemocy. Dlatego tak silnie podkreślamy, że podpisanie przez Polskę Konwencji Rady Europy jest dla nas priorytetem. Bez ratyfikacji tych przepisów nie możemy w sposób odpowiedzialny myśleć o skutecznym przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i innych grup społecznych. Sprawmy, by Polska była postrzegana jako kraj, gdzie przestrzega się praw obywatelskich" - dodała rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska.

W ocenie organizatorek Kongresu zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej będą znakomitą okazją do wzmocnienia pozytywnego wizerunku Polski, a także promowania obecności kobiet w przestrzeni publicznej, w tym na stadionach.

"Wiele kobiet lubi sport, lubi piłkę nożną. Musimy zrobić wszystko, by przekonać władze piłkarskie, składające się w znakomitej większości z mężczyzn, że kobiety mogą być także dobrymi kibickami. Kobiety chcą kibicować - niech mężczyźni nie boją się równości w tej dziedzinie. Równość na stadionach może być doskonałą okazją do przełamania stereotypów, do pokazania, że w Polsce ceni się równość" - podkreśliła Kozłowska-Rajewicz, która współpracuje z organizatorkami Kongresu.

"Sporo kobiet wybiera się na mecze. Mam nadzieję, że właśnie dzięki obecności kobiet, polscy kibice będą zachowywać się inaczej niż podczas rozgrywek ligowych. Agresja, chamstwo, rasizm, to bolączka polskich stadionów. Wierzę, że tym razem będziemy się wspólnie cieszyć pięknym widowiskiem sportowym" - dodała Warakomska.

Prof. Magdalena Środa z Rady Programowej Kongresu Kobiet zwróciła uwagę na potencjalne zagrożenie przemocą podczas meczów. "Bardzo się obawiam o związane z tak dużymi imprezami międzynarodowymi problemy, jak handel ludźmi czy prostytucja. Mam nadzieję, że władze są przygotowane na tego typu zagrożenia. Poza tym, dobrze by było, gdybyśmy świetnie się bawili, a nie wykorzystywali mistrzostwa do różnych działań politycznych" - zaznaczyła.

Także Lena Kolarska-Bobińska, również należąca do Rady Programowej Kongresu, zaapelowała, żeby w czasie Euro 2012 odłożyć na bok polityczne urazy, a włączyć się we wspólną zabawę, zdrowe współzawodnictwo i kibicowanie ulubionym drużynom. "Taka aktywność może nas niezwykle wzmocnić, powinniśmy pokazać, że umiemy się zjednoczyć. Wykorzystajmy Euro do pokazania pozytywnego wizerunku Polski" - zachęciła.

Członkinie Rady Programowej Kongresu Kobiet będzie można spotkać na meczach. Henryka Bochniarz, Dorota Warakomska i Beata Gessel (inicjatorka koalicji kultury na stadionach, na co dzień działa w Towarzystwie Przyjaciół Legii) będą na meczu otwarcia w Warszawie. Henryka Bochniarz będzie też na wszystkich warszawskich meczach. Kozłowska-Rajewicz będzie kibicować na stadionie w Poznaniu 10 i 18 czerwca, a w pozostałe dni meczowe odwiedzi strefę kibica. Wiele pań zasiądzie przed telewizorami (m.in. Urszula Dudziak). (PAP)

akw/ malk/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz