Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

101. premiera cyklu Verba Sacra

0
Podziel się

Fragmenty Listu do Hebrajczyków przeczyta w niedzielę w Poznaniu Olgierd
Łukaszewicz w ramach 101. premiery cyklu Verba Sacra. Prezentacja odbędzie się w Bazylice
Archikatedralnej.

bCZAefbF

Fragmenty Listu do Hebrajczyków przeczyta w niedzielę w Poznaniu Olgierd Łukaszewicz w ramach 101. premiery cyklu Verba Sacra. Prezentacja odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej.

Autorem wyboru fragmentów i komentarza jest metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Prezentacji towarzyszyć będzie kwartet solistów Filharmonii Poznańskiej.

Jak powiedział w piątek PAP twórca i reżyser cyklu, Przemysław Basiński, prezentację z cyklu Verba Sacra otwierała "Księga Koheleta" - tekst starotestamentowy; drugą setkę otwiera List z Nowego Testamentu.

bCZAefbH

"List do Hebrajczyków to tekst szczególnie aktualny teraz, w okresie Roku Kapłańskiego - to jest wykład wiary chrześcijańskiej, adresowany do najbardziej wymagającej społeczności, wywodzącej się z wyznawców judaizmu" - powiedział PAP Basiński.

Jak zauważył, na razie nie ma zagrożenia, że organizatorom cyklu skończą się teksty do czytania. "W takim rytmie, jak obecny, ksiąg Biblii mamy jeszcze do przeczytania na okres co najmniej 5 lat. Jeśli do tego dołączyć Ojców Kościoła i świętych oraz lektury Jana Pawła II, to mamy pracę zapewnioną na 50 lat" - ocenił.

List do Hebrajczyków w kanonie Nowego Testamentu przypisywany jest św. Pawłowi Apostołowi, choć do dzisiaj jego autorstwo nie jest potwierdzone.

Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowo-religijny. W jego ramach odbyły się publiczne prezentacje Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów w świątyniach całej Polski. Oprócz podstawowego cyklu Modlitwy Katedr Polskich powstał nowy - Wielka Klasyka, poświęcony arcydziełom literatury polskiej i światowej.

bCZAefbN

Od 2001 roku realizowany jest Festiwal Sztuki Słowa, jedyny tego typu festiwal na świecie. W roku 2005 twórcy Verba Sacra zorganizowali pierwszy polski Maraton Biblijny, w trakcie którego przez 6 dni i nocy przeczytano w całości Pismo Święte. W tym samym roku odbyła się Wielka Gala Papieska w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich z udziałem 2000 widzów.

W 2007 roku w Gdańsku odbyło się czytanie całego "Pana Tadeusza" przez Andrzeja Seweryna. Od roku 2004 wielką popularnością cieszy się Biblia Kaszubska w Wejherowie, czytana co roku przez Danutę Stenkę. Od 2001 roku twórcy cyklu promują wśród aktorów piękno słowa poprzez konkurs na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego.

Setna premiera cyklu Verba Sacra, w ramach której zaprezentowano najstarsze modlitwy chrześcijan, odbyła się w lutym. (PAP)

rpo/ hes/ jra/

bCZAefci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)