Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

106 tys. inteligentnych liczników prądu w systemie Energi-Operator

0
Podziel się:

Energa-Operator zakończyła pierwszy etap budowy systemu inteligentnych
liczników prądu. U 106 tys. odbiorców spółki licznik można już odczytać zdalnie i klienci mogą np.
od razu wiedzieć, ile energii zużywają.

bEslJKPV

Energa-Operator zakończyła pierwszy etap budowy systemu inteligentnych liczników prądu. U 106 tys. odbiorców spółki licznik można już odczytać zdalnie i klienci mogą np. od razu wiedzieć, ile energii zużywają.

Jak poinformowała we wtorek Energa-Operator, spółka zakończyła pierwszy etap budowy systemu inteligentnego opomiarowania sieci energetycznej. Oprócz zamontowania 106 tys. liczników na terenie Drawska Pomorskiego, Władysławowa oraz Kalisza budowa systemu wymagała również zmodernizowania 1558 stacji energetycznych i zainstalowania takiej samej liczby nowych łączy telekomunikacyjnych, wdrożenia technologii przesyłu danych oraz budowy od podstaw systemu informatycznego do obsługi i zarządzania tymi danymi.

Jak podkreśliła spółka, dzięki temu odczyt zużycia czy zmiana taryfy nie wymaga wizyt przedstawicieli firmy; licznik można również zdalnie załączyć i odłączyć. Z kolei odbiorcy mający nowe liczniki mogą korzystać z portalu oraz aplikacji mobilnych, pozwalających na codzienne sprawdzanie zużycia energii. Ponadto w Kaliszu klienci Energii mogą już rozliczać się w dowolnie wybranym przez siebie dniu miesiąca.

bEslJKPX

Jak podkreślił prezes Energi-Operator Rafał Czyżewski, system jest zgodny z wymaganiami Urzędu Regulacji Energetyki. "Dane niezbędne do rozliczeń z klientami przekazywane są zdalnie do systemu informatycznego ze skutecznością na poziomie 99 proc., a początkowo zakładaliśmy, że sukcesem będzie uzyskanie 95 proc. skutecznych odczytów" - podkreślił.

Czyżewski dodał, że dzięki podzieleniu systemu na trzy niezależne warstwy - system centralny, telekomunikację oraz liczniki - spółka uniezależniła się od konkretnych dostawców czy konkretnych technologii.

"Zbudowaliśmy system używając otwartych standardów, co pozwoli nam kupować dalsze partie infrastruktury na bardzo konkurencyjnym rynku. Rozpoczęliśmy już także prace nad wykorzystaniem systemu do wdrożenia nowych funkcjonalności: lokalnego bilansowania energii, czy odczytów liczników innych mediów" - podkreślił prezes Energi-Operator.

Energa-Operator działa w północnej i środkowej części Polski na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 190 tys. km linii energetycznych. Dostarcza energię do 2,5 mln gospodarstw domowych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 17-proc. udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej. W sumie firma zamontowała już inteligentne liczniki u 225 tys. klientów, ale nie wszystkie działają już w systemie, który pozwala wykorzystać ich możliwości.

bEslJKQd

Zgodnie z europejskimi dyrektywami, do 2020 r. wszyscy odbiorcy prądu w UE powinni już mieć inteligentne liczniki, które są jednym z elementów tzw. smart grid, czyli inteligentnej sieci energetycznej. Smart grid pozwala lepiej zarządzać energią, obniżać jej zużycie, zwiększać bezpieczeństwo całego systemu energetycznego oraz korzystać z wielu rozproszonych, nawet niewielkich źródeł energii, co m.in. otwiera drogę do "przydomowej" produkcji.(PAP)

wkr/ pad/

bEslJKQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)