Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

109 prac na wystawie pokonkursowej 39. Biennale "Bielska Jesień"

0
Podziel się

Biała (PAP) - Ponad 100 prac 37 artystów zakwalifikowali jurorzy do pokonkursowej
wystawy ogólnopolskiego konkursu malarstwa współczesnego, 39. Biennale "Bielska Jesień" -
poinformowała w piątek Barbara Swadźba z Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych, które
organizuje biennale.

bEhHQZAl

*Biała (PAP) - Ponad 100 prac 37 artystów zakwalifikowali jurorzy do pokonkursowej wystawy ogólnopolskiego konkursu malarstwa współczesnego, 39. Biennale "Bielska Jesień" - poinformowała w piątek Barbara Swadźba z Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych, które organizuje biennale. *

Na konkurs, który zostanie rozstrzygnięty w przyszły piątek, prawie 400 artystów nadesłało ponad 1500 prac.

Przewodnicząca jury Jolanta Ciesielska powiedziała, że podczas obecnej edycji zadanie jurorów było trudne, nie tylko z powodu ogromnej liczby prac, ale także ich wielkiej różnorodności i z braku wiodących tendencji, nie licząc zdecydowanej przewagi figuracji oraz niemal całkowitego zaniku malarstwa abstrakcyjnego i geometrii. "Nieliczne wyjątki wyłowiliśmy jako perełki i umieściliśmy na wystawie" - podkreśla.

bEhHQZAn

Szefowa Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, również członek jury, także zwróciła uwagę na wyraźny odwrót malarzy od abstrakcji, która jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowanie dominowała na "Bielskiej Jesieni". "Widać to wyraźnie w pracach zakwalifikowanych do wystawy. Przeważa figuracja, w której odczytać można wpływ mediów, a w nim inspiracje nie tylko fotografią prasową i +obrazkami+ z telewizji, ale też codziennością, utrwalaną choćby aparatem telefonu komórkowego. Z drugiej strony widać fascynację współczesnymi mitologiami lub kiczem. Obrazy odzwierciedlają też bardzo wnikliwą obserwację rzeczywistości, artyści zauważają to, co istotne" - podkreślił Smalcerz.

Wśród artystów, których prace prezentowane będą na wystawie, zdecydowanie dominują osoby młode; najmłodszą uczestniczką będzie 24-letnia Wioletta Głowacka z Białej Podlaskiej, studentka roku dyplomowego Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Więcej niż 50 lat miał tylko jeden artysta.

Zdobywca Grand Prix otrzyma 20 tys. złotych. Ekspozycja pokonkursowa otwarta zostanie 6 listopada i potrwa do 29 grudnia.

W jury 39. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień 2009" zasiedli między innymi: historyk i krytyk sztuki z Łodzi Jolanta Ciesielska, artysta i dyrektor Biura Wystaw Artystycznych we Wrocławiu Marek Puchała, szefowa bielskiej BWA Agata Smalcerz oraz artysta i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Leon Tarasewicz.

bEhHQZAt

"Bielska Jesień" jest konkursem o ponadczterdziestoletniej tradycji. Od początku organizatorem jest galeria bielska BWA w Bielsku-Białej. Pierwsza edycja odbyła się w 1962 roku. Obecnie jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. (PAP)

szf/ hes/ mag/

bEhHQZAO
praca
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)