Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

10 lat Poznańskiego Chóru Chłopięcego

0
Podziel się:

Msza i wspólny występ z innymi chórami rozpoczną w niedzielę obchody
jubileuszu dziesięciolecia istnienia Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Powołany w 2003 roku chór
działa we współpracy z jedyną w Polsce Poznańską Szkołą Chóralną Jerzego Kurczewskiego. Obecnie
liczy ponad 60 śpiewaków.

bEEEzLNN

Msza i wspólny występ z innymi chórami rozpoczną w niedzielę obchody jubileuszu dziesięciolecia istnienia Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Powołany w 2003 roku chór działa we współpracy z jedyną w Polsce Poznańską Szkołą Chóralną Jerzego Kurczewskiego. Obecnie liczy ponad 60 śpiewaków.

W trakcie otwierającej obchody mszy w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, wystąpią także zaprzyjaźnione zespoły: Chór Akademicki UAM, Chór Kameralny UAM, zespół wokalny Affabre, oraz Poznański Chór Katedralny.

Głównym punktem obchodów jubileuszowych będzie koncert 14 grudnia w kościele na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Podczas występu Poznański Chór Chłopięcy zaprezentuje program "Głosy z przeszłości", przygotowany na obchody 70. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

bEEEzLNP

"Jego premiera miała miejsce 18 kwietnia w Synagodze Rykestrasse w Berlinie. W programie zabrzmi wiele motywów zaczerpniętych z muzyki żydowskiej, zwłaszcza aranżacje pieśni krakowskiego barda, Mordechaja Gebirtiga, który komponował w Getcie Krakowskim w czasie II wojny światowej" - poinformowała PAP wicedyrektor chóru Joanna Theuss.

Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku, jako samorządowa instytucja kultury. Od początku prowadzi go Jacek Sykulski.

"Obecnie cieszymy się bardzo dobrą renomą, otrzymujemy coraz więcej zaproszeń do udziału w prestiżowych projektach kulturalnych. Każdego roku dajemy kilkanaście koncertów w Niemczech, zrealizowaliśmy trzy długie trasy koncertowe po Japonii, w trakcie każdej z nich dawaliśmy ponad 40 koncertów" - powiedziała Joanna Theuss.

Zespół współpracował z Rogerem Watersem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Henri Seroką. Koncertował w najbardziej uznanych salach świata, wydał pięć płyt.

bEEEzLNV

Chór został powołany po rozwiązaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego "Polskie Słowiki", którego dyrektor Wojciech Krolopp został skazany za pedofilię. Został założony w 1945 roku przez dyrygenta i pedagoga Jerzego Kurczewskiego. Koncertował ponad 2200 razy w wielu krajach na czterech kontynentach (PAP)

rpo/ ls/

bEEEzLOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)