Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

110. rocznica urodzin kaprala Konieczki - pierwszej ofiary II wojny światowej

0
Podziel się:

W piątek mija 110. rocznica urodzin kaprala Piotra Konieczki, żołnierza,
który poległ w miejscowości Jeziorki (wielkopolskie) 1 września 1939 roku o godzinie 1.40, trzy
godziny przed atakiem Niemców na Westerplatte.

W piątek mija 110. rocznica urodzin kaprala Piotra Konieczki, żołnierza, który poległ w miejscowości Jeziorki (wielkopolskie) 1 września 1939 roku o godzinie 1.40, trzy godziny przed atakiem Niemców na Westerplatte.

Według historyków, Konieczka, który poległ w trakcie obrony urzędu celnego, mógł być pierwszym polskim żołnierzem zabitym podczas II wojny światowej.

Piotr Konieczka został pochowany w Śmiłowie. O to, aby zachowana została pamięć o bohaterze, dba proboszcz tamtejszej parafii, ks. Jerzy Ptach. Prowadzi m.in. witrynę internetową poświęconą Konieczce.

"Konieczka jest znany okolicznym mieszkańcom. Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach udało się postawić w Jeziorkach obelisk upamiętniający jego bohaterską śmierć. Teraz walczymy o to, by imię Konieczki nosiła jedna ze śmiłowskich ulic, choć ta sprawa nie jest taka prosta do załatwienia" - powiedział w czwartek PAP ks. Ptach.

Jak poinformował, na mogile bohatera udało się też zamontować sfinansowaną przez władze gminy nową, czytelną tablicę, a przy grobie stanął maszt z flagą.

We wrześniu 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o pośmiertnym uhonorowaniu żołnierza Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2009 roku w Jeziorkach koło Piły odsłonięto obelisk upamiętniający bohaterską śmierć kaprala Piotra Konieczki. Jak napisano na obelisku, "broniąc polskiego urzędu celnego w Jeziorkach i ojczystego progu, jako pierwszy w Wielkopolsce poległ śmiercią bohatera".

Żołnierz plutonu wzmocnienia straży granicznej samotnie bronił urzędu celnego w Jeziorkach na ówczesnej granicy państwowej. 1 września po godzinie 1.00 w nocy placówka została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną. Po krótkiej walce obrońcy wycofali się, pozostał jedynie obsługujący karabin maszynowy kapral Konieczka. W trakcie wymiany ognia żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy zabili kolbami.

Kapral Piotr Konieczka był rolnikiem. Urodził się 29 kwietnia 1901 we wsi Czarże koło Chełmna. Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił trzyhektarowe gospodarstwo w Brodnej. Pozostawił żonę i dwóch synów.

Weryfikacji od strony merytorycznej i chronologicznej, co do czasu zdarzenia i jego porównania z innymi zdarzeniami na granicy polsko-niemieckiej w nocy 1 września 1939 podjął się historyk dr Zenon Szymankiewicz. Z jego badań wynika, że Konieczka był pierwszą osobą, która zginęła na terenie Wielkopolski. Nie wyklucza się też, że mogła być to pierwsza śmierć polskiego żołnierza w trakcie działań wojennych 1939 roku.

Według historyków o tym, że jego śmierć nastąpiła w trakcie działań wojennych, świadczy fakt, że po zdobyciu urzędu celnego Niemcy nie wycofali się za granicę, tak jak to bywało w przypadku stosowanych przez nich prowokacji.(PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)