Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

110 zgłoszeń na VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

0
Podziel się:

110 muzyków z całego świata zgłosiło chęć udziału w VII Międzynarodowym
Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka, który rozpocznie się w sobotę w Dąbrowie Górniczej
(Śląskie) - poinformowali we wtorek organizatorzy.

110 muzyków z całego świata zgłosiło chęć udziału w VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka, który rozpocznie się w sobotę w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) - poinformowali we wtorek organizatorzy.

Zgłoszenia napłynęły z Polski oraz Korei Południowej, Chin, Niemiec, Szwecji, Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Każdego roku konkurs jest adresowany do muzyków grających na innych instrumentach. W tym roku rywalizować będą młodzi skrzypkowie, altowioliści i wiolonczeliści.

Czekają na nich atrakcyjne nagrody - zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tys. zł. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem wiolonczelisty, prof. Pawła Głombika z katowickiej Akademii Muzycznej, która jest współorganizatorem imprezy.

Siódma edycja konkursu rozpocznie się w sobotę koncertem inauguracyjnym w bazylice Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Wystąpi światowej sławy orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Solistami będą: Małgorzata Wasiucionek - skrzypce, Adam Krzeszowiec - wiolonczela, Izabela Berdy - obój, Katarzyna Zdybel - fagot oraz juror tegorocznej edycji, skrzypek Szymon Krzeszowiec. Zagra również znakomity akordeonista, Marcin Wyrostek. Zabrzmią między innymi utwory Michała Spisaka.

Przesłuchania kolejnych etapów odbędą się w dniach od 15 do 22 września w katowickiej Akademii Muzycznej. Program poszczególnych etapów jest bardzo zróżnicowany. W drugim etapie wszyscy uczestnicy wykonają m.in. utwory skomponowane specjalnie na potrzeby tegorocznego konkursu przez śląskiego kompozytora prof. Jana Wincentego Hawela. Koncert laureatów zaplanowano na 24 września.

Jak podkreślił dyrektor artystyczny konkursu prof. Zygmunt Tlatlik, Michał Spisak, choć przez lata mieszkał i tworzył w Paryżu, zawsze pamiętał o miejscu swojego urodzenia, czyli Dąbrowie Górniczej.

"Kompozytor ten może stać się przykładem dla młodych ludzi. Jest symbolem wielkiego hartu ducha. W dzieciństwie przeszedł chorobę Heinego-Medina. Groziło mu, że nie będzie chodził. Poświęcenie rodziców i wielka determinacja kompozytora spowodowały znaczne zmniejszenie inwalidztwa. Do tego z wielkim zapałem rozwijał swój talent" - powiedział.

"Konkurs jest już stałym i ważnym adresem dla młodych muzyków z wielu krajów na świecie, chcących zmierzyć się w szlachetnej artystycznej rywalizacji. Niektórzy z laureatów poprzednich odsłon już dzisiaj są uznanymi wirtuozami, niejednokrotnie wygrywając kolejne konkursy. Bez wątpienia świadczy to o rosnącej randze muzycznych zmagań w Dąbrowie Górniczej, ale też o właściwych wyborach jury" - podkreślił rektor katowickiej Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka.

Michał Spisak (1914-1965) był wybitnym polskim kompozytorem, przedstawicielem polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger. Tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte.

Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.

Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty. (PAP)

lun/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)