Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

12 sierpnia załoga JSW wybierze nowego wiceprezesa

0
Podziel się:

12 sierpnia ponad 22-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
wybierze nowego wiceprezesa firmy ds. zatrudnienia, płac i polityki społecznej. Do tego czasu swoją
funkcję będzie pełnić dotychczasowy wiceprezes, o którego odwołaniu górnicy zdecydowali w
czerwcowym referendum.

12 sierpnia ponad 22-tysięczna załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
wybierze nowego wiceprezesa firmy ds. zatrudnienia, płac i polityki społecznej. Do tego czasu swoją funkcję będzie pełnić dotychczasowy wiceprezes, o którego odwołaniu górnicy zdecydowali w czerwcowym referendum.

O terminie nowego głosowania zdecydowała w środę komisja wyborcza. Dzień wcześniej o przeprowadzeniu wyborów przesądziła rada nadzorcza JSW - poinformowała w środę rzeczniczka spółki, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Od kandydatów wymagane jest wykształcenie wyższe i co najmniej 5-letni staż pracy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 22 do 28 lipca. Wśród najpoważniejszych kandydatów wymieniany jest obecny rzecznik związkowego komitetu protestacyjnego w JSW, Piotr Szereda, szef Solidarności '80 w kopalni Jas-Mos.

Nowy wiceprezes będzie wybrany na niespełna rok, bo w połowie przyszłego roku upływa kadencja obecnego zarządu spółki. Wtedy odbędą się nowe wybory.

Zorganizowane z inicjatywy działających w JSW związków zawodowych referendum w sprawie odwołania dotychczasowego wiceprezesa, Mariana Ślęzaka, odbyło się 22 czerwca. Związkowcy zarzucali mu, że przestał reprezentować interesy załogi. Za jego odwołaniem było 95,9 proc. głosujących.

W referendum wzięło udział 53,7 proc. liczącej niespełna 22,4 tys. osób załogi spółki, a za odwołaniem wiceprezesa opowiedziało się niespełna 11,5 tys. pracowników. Ślęzak pełni swoją funkcję od ośmiu lat, odwołanie nastąpiło w trakcie trzeciej kadencji.

Związkowcy z JSW krytykują niektóre działania antykryzysowe zarządu spółki, m.in. zmianę struktury organizacyjnej firmy, wypowiedzenie układów zbiorowych, zamrożenie płac czy wprowadzenie piątków bez wydobycia węgla, aby dostosować ilość węgla do możliwości jego sprzedaży. Związki spierają się też z zarządem o liczbę działaczy, oddelegowanych do pracy związkowej. Porozumień w tej sprawie nie podpisały dotąd Solidarność i Sierpień '80.

Z powodu kryzysu sprzedaż węgla koksowego spadła o blisko 50 proc., na zwałach jest ok. 1,5 mln ton niesprzedanego węgla.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach, które w ubiegłym roku wydobyły 13,6 mln ton węgla. Ubiegłoroczny zysk wyniósł 567,6 mln zł. W tym roku strata przekracza już 100 mln zł. (PAP)

mab/ je/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)