Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

130 twórców na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski

0
Podziel się:

130 twórców, reprezentujących 25 rzemiosł znalazło się na Szlaku Tradycyjnego
Rzemiosła Małopolski. Wiedzie on przez blisko 80 miejscowości na terenie województwa.

130 twórców, reprezentujących 25 rzemiosł znalazło się na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski. Wiedzie on przez blisko 80 miejscowości na terenie województwa.

Na szlaku można zwiedzić m.in. stuletnią garncarnię, izbę maziarską (maziarstwo było tradycyjnym zajęciem na Łemkowszczyźnie i polegało na wytwarzaniu i obwoźnej sprzedaży smarów do smarowania drewnianych osi wozów), tradycyjny warsztat tkacki czy największą w regionie plantację wikliny.

"Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski, to nie tylko zwyczajne oglądanie prac twórców, ale znacznie głębsze uczestnictwo w procesie tworzenia. To nie tylko skanseny i muzea, ale przede wszystkim spotkania z artystami, warsztaty i pokazy na których odwiedzający mogą zarówno zobaczyć jak się tworzy sztukę, a i nierzadko też, spróbować własnych sił w jej tworzeniu" - podkreśla koordynator projektu Anna Migut-Ciuba.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski to pomysł realizowany od dwóch lat przez Fundację NADwyraz i wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie w ramach otwartego konkursu ofert "Małopolska Gościnna".

Szlak systematycznie jest poszerzany o kolejnych przedstawicieli ginących zawodów i twórczości rękodzielniczej. Liczy obecnie 130 twórców, reprezentujących 25 rzemiosł w blisko 80 miejscowościach na terenie Małopolski.

Szlak tworzy sześć tras: Suska, Limanowska, Gorlicka i Sądecka, Krakowska i Tarnowska. Przed wybraniem się na wycieczkę warto skorzystać z wirtualnego przewodnika - portalu www.szlakrzemiosla.pl.

Znajdują się tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywna mapa z propozycjami tras, dane kontaktowe, wskazówki dojazdu (również dane GPS), specjalnie przygotowane oferty turystyczne i propozycje wycieczek, materiały multimedialne, informacje o kulturalnych wydarzeniach z regionu oraz szeroka baza instytucji kultury, muzeów, skansenów i izb regionalnych.

Cały szlak, jak i poszczególne trasy, najlepiej pokonywać samochodem, umawiając się wcześniej na indywidualne spotkania z wybranymi twórcami. (PAP)

rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)