Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

13 krajów europejskich za zwalczaniem przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

Podczas posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy w Stambule 13 krajów
europejskich zobowiązało się w środę do zwalczania przemocy wobec kobiet. W podpisanej przez nie
konwencji znalazł się m.in. zapis o otwarciu specjalnych schronisk dla ofiar przemocy.

Podczas posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy w Stambule 13 krajów europejskich zobowiązało się w środę do zwalczania przemocy wobec kobiet. W podpisanej przez nie konwencji znalazł się m.in. zapis o otwarciu specjalnych schronisk dla ofiar przemocy.

Konwencję, która "otwiera drogę do utworzenia paneuropejskich ram prawnych w celu ochrony kobiet przed wszystkimi formami przemocy", podpisały m.in. Niemcy, Hiszpania, Francja, Grecja i Turcja.

Wśród ogólnych postawień zawartych w dokumencie są zapisy o implementacji zasady równości kobiet i mężczyzn w konstytucjach i innych przepisach krajowych, a także o usunięciu wszelkich przepisów i praktyk dyskryminacyjnych.

Kraje, które podpisały konwencję, zobowiązały się także do podjęcia konkretnych środków w celu walki z przemocą wobec kobiet, takich jak: utworzenie służb niosących natychmiastowe wsparcie ofiarom przemocy, otwarcie specjalnych schronisk, a także wpisanie zakazu obrzezania do ustawodawstwa krajowego.

Kultura, zwyczaje, religia, tradycja lub tzw. honor nie mogą być uzasadnieniem aktów przemocy - głosi tekst konwencji, podpisanej także przez Turcję, gdzie przemoc wobec kobiet często motywowana jest "rodzinnym honorem".

W dokumencie ogłoszono utworzenie grupy ekspertów, których zadaniem będzie gwarantowanie przestrzegania postanowień konwencji.

W 121. spotkaniu Komitetu Ministrów Rady Europy udział bierze 47 przedstawicieli krajów członkowskich, w tym 19 ministrów spraw zagranicznych i 10 wiceministrów.

W środę Ukraina przejmuje od Turcji rotacyjne, półroczne przewodnictwo w Komitecie.(PAP)

jhp/ ro/

8959325

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)