Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

14 marca pierwsza rozprawa b.ministra Andrzeja Krawczyka

0
Podziel się:

Były prezydencki minister Andrzej Krawczyk
poinformował PAP w piątek, że pierwsza rozprawa w jego procesie
autolustracyjnym odbędzie się 14 marca. Będzie to w przeddzień
likwidacji sądu lustracyjnego.

Były prezydencki minister Andrzej Krawczyk poinformował PAP w piątek, że pierwsza rozprawa w jego procesie autolustracyjnym odbędzie się 14 marca. Będzie to w przeddzień likwidacji sądu lustracyjnego.

W połowie lutego sąd lustracyjny uznał, że Krawczyk został publicznie pomówiony o współpracę ze służbami specjalnymi PRL i są wszelkie przesłanki, by wszcząć jego autolustrację. Krawczyk sam o nią wnioskował; chce orzeczenia, że nie był agentem Wojskowej Służby Wewnętrznej, bo choć podpisał zobowiązanie do współpracy, to nigdy jej nie podjął.

Krawczyk powiedział, że do tej pory do sądu nie wpłynęły dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej na jego temat. Dodał, że w piątek rano IPN został zawiadomiony o terminie rozprawy.

W lutym prezydent odwołał Krawczyka, odpowiedzialnego w jego kancelarii za sprawy międzynarodowe, przyjmując jego wcześniejszą dymisję umotywowaną względami osobistymi. Krawczyk przyznał, że nie powiedział o sprawie Lechowi Kaczyńskiemu przy powoływaniu go na funkcję w kancelarii.

Obecnie prawo do autolustracji ma osoba pełniąca funkcje publiczne, która została "publicznie pomówiona" o związki z tajnymi służbami PRL (funkcja taka jak Krawczyka podlega lustracji).

15 marca - zatem w dzień po planowanym rozpoczęciu procesu Krawczyka - wchodzi w życie nowa ustawa lustracyjna, likwidująca Sąd Lustracyjny i urząd Rzecznika Interesu Publicznego. Niezakończone sprawy przejmą sądy okręgowe, właściwe dla miejsca zamieszkania lustrowanego.(PAP)

eaw/ bos/ wkr/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)