Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

150 mln zł zainwestują spółki związane z Bison-Bial w suwalskiej SSE

0
Podziel się

150 mln zł zainwestują trzy spółki związane z fabryką Bison-Bial w budowę
zakładu w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE). Będzie tam
pracować 700 osób - podała w środę SSSE w komunikacie.

bEpEInLV

150 mln zł zainwestują trzy spółki związane z fabryką Bison-Bial w budowę zakładu w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE). Będzie tam pracować 700 osób - podała w środę SSSE w komunikacie.

W białostockiej podstrefie trwa budowa trzech hal produkcyjnych i części biurowej na potrzeby trzech spółek wywodzących się z Fabryki Przyrządów i Uchwytów Bison-Bial SA w Białymstoku: Bison Chucks SA, Hartowni Białystok SA i Odlewni Białystok SA. Cała inwestycja ma być gotowa w pierwszym kwartale 2014 roku - podał cytowany w komunikacie prasowym wiceprezes zarządu Bison Chucks Marek Więsław.

W podstrefie będą produkowane m.in. uchwyty tokarskie ręczne, ale również uchwyty i cylindry mechaniczne. Nowością ma być produkcja siłownika z napędem elektrycznym.

bEpEInLX

Na potrzeby spółki Bison Chucks będzie pracować 450 osób, z czego co czwarta będzie nowym pracownikiem. Spółka będzie sama przyuczać tych pracowników - powiedział Marek Więsław.

Wartość inwestycji dotyczącej Bison Chucks to 66 mln zł. Tyle ma kosztować budowa hali produkcyjnej i wyposażenie jej w maszyny i urządzenia.

Tylko Bison Chucks będzie korzystać z preferencji związanych ze strefą ekonomiczną. Wiceprezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Józef Góralczyk tłumaczył, że działalność Hartowni Białystok SA i Odlewni Białystok SA nie jest objęta ulgami, gdyż nie każdy rodzaj przemysłu może się lokować w strefie. Spółki te będą działać na terenie podstrefy w ramach przenoszenia działalności Bison-Bial to strefy - dodała rzeczniczka SSSE Ewa Sokólska.

Hale produkcyjne na potrzeby Hartowni i Odlewni powstają w podstrefie Białystok, bo spółki korzystają z unijnego dofinansowania z programu Innowacyjna Gospodarka. W Hartowni ma pracować 120 osób. Wartość inwestycji wyniesie 57 mln zł, z czego z UE pochodzić będzie 38,8 mln zł. 100 osób znajdzie natomiast pracę w Odlewni. Inwestycje na potrzeby tej spółki mają wynieść 59 mln zł, z czego 40 mln zł będą to środki unijne.

bEpEInMd

Odlewnia Białystok SA ma produkować odlewy żeliwne z zastosowaniem nowatorskiego sposobu uszlachetniania metalu, a hartownia ma wykonywać usługi obróbki cieplnej innowacyjną metodą.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z czternastu stref w Polsce. W 2013 roku wydała dwa nowe zezwolenia, oba dla firm w podstrefie Ełk (Warmińsko-Mazurskie). W 2012 roku było 11 zezwoleń.

Suwalska SSSE zajmuje 343 hektarów w sześciu podstrefach: Suwałki, Białystok, Grajewo oraz Ełk i Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim, a także Małkinia Górna (woj. mazowieckie). W ciągu blisko 17 lat funkcjonowania firmy zainwestowały w strefie około 1,7 mld zł i utworzyły 6 tys. miejsc pracy. W najbliższym czasie ma zostać formalnie powołana podstrefa Łomża (Podlaskie).(PAP)

kow/ pad/

bEpEInMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)