Notowania

wyrok
08.06.2010 13:11

15 czerwca wyrok ws. piłkarzy oskarżonych o napaść na policjantów

Do 15 czerwca Sąd Rejonowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie piłkarzy Piotra Świerczewskiego, Radosława Majdana i Jarosława Chwastka, oskarżonych o napaść na policjantów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do 15 czerwca Sąd Rejonowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie piłkarzy Piotra Świerczewskiego, Radosława Majdana i Jarosława Chwastka, oskarżonych o napaść na policjantów.

Powodem odroczenia, jak powiedział we wtorek sędzia Jarosław Sroczyński, jest zawiły charakter sprawy.

Przed zamknięciem przewodu sąd przesłuchał biegłego lekarza odnośnie obrażeń doznanych przez dwóch z sześciu interweniujących policjantów.

Prokurator Karol Kuszmar zażądał w mowie końcowej uznania piłkarzy za winnych i wymierzenia im kar więzienia w zawieszeniu. Dla Piotra Świerczewskiego domagał się roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata oraz 6 tys. zł grzywny. Natomiast dla Radosława Majdana i Jarosława Chwastka po 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz po 4 tys. zł grzywny.

Prokurator wniósł też o uznanie powództwa cywilnego dwóch pokrzywdzonych policjantów, którzy domagają się przeprosin i kilku tysięcy złotych odszkodowania za doznane urazy.

Obrońca piłkarzy mecenas Kamil Sośnicki wniósł o uniewinnienie swoich klientów. W jego ocenie piłkarze nie popełnili przestępstwa. Ich zachowanie nazwał mieszczącym się w granicach prawa biernym oporem przed ograniczeniem wolności w wyniku "źle przeprowadzonej i niepotrzebnej interwencji policjantów".

Odnosząc się do zarzutu znieważania policjantów, obrońca powiedział, że wulgarne wyrazy odnosiły się do sytuacji, a nie do funkcjonariuszy.

O uniewinnienie prosili również oskarżeni piłkarze.

Proces sportowców, którzy zgodzili się na podawanie pełnych danych osobowych, zaczął się w czerwcu 2009 r. Radosław Majdan (bramkarz Polonii Warszawa), Piotr Świerczewski (od niedawna w ŁKS Łódź), i Jarosław Chwastek (b. gracz Pogoni Szczecin, obecnie w IV-ligowej Gwardii Koszalin) są oskarżeni o to, że w nocy z 27 na 28 lipca 2008 r. w pensjonacie Villa Siesta w nadmorskim Mielnie (Zachodniopomorskie) mieli zmuszać policjantów przemocą do odstąpienia od czynności służbowych i znieważali ich.

Piotrowi Świerczewskiemu przedstawiono dodatkowo zarzut spowodowania u jednego z funkcjonariuszy rozstroju zdrowia trwającego powyżej siedmiu dni - piłkarz miał wykręcić mu palec prawej dłoni.

Dwaj policjanci przyjechali do Villi Siesta na interwencję dotyczącą zakłócania ciszy nocnej przez grupę młodzieży; nie byli oni w żaden sposób związani z piłkarzami, którzy w tym czasie przebywali w pensjonacie.

Kiedy funkcjonariusze uciszali młodzież, pojawił się Piotr Świerczewski. Według policjantów, był agresywny i zaatakował ich. Według piłkarza i większości świadków, to funkcjonariusze bez widocznego powodu zaczęli go obezwładniać. Użyli przy tym gazu łzawiącego. Kiedy na miejscu pojawili się Majdan i Chwastek, policjanci wezwali przez radio posiłki. Przyjechały jeszcze dwa dwuosobowe patrole. Po kilku minutach wszyscy piłkarze zostali obezwładnieni i przewiezieni na komisariat. Kilkadziesiąt godzin później w koszalińskiej prokuraturze przedstawiono im zarzuty.(PAP)

sibi/ abr/ jbr/

Tagi: wyrok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz