Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

16-letnia Chinka Jinman Li laureatką turnieju w Antoninie

0
Podziel się

Niespełna szesnastoletnia Chinka Jinman Li z Akademii Muzycznej w Poznaniu
zdobyła nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła w 23. Turnieju Pianistów Stypendystów
Zagranicznych, który w niedzielę wieczorem zakończył się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w
Antoninie (Wielkopolska).

bCZsZDvV

Niespełna szesnastoletnia Chinka Jinman Li z Akademii Muzycznej w Poznaniu zdobyła nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła w 23. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, który w niedzielę wieczorem zakończył się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

Tradycyjnie Grand Prix i wyróżnienia w konkursie przyznawała publiczność. Uczestnicy wykonali obowiązkowo program chopinowski i program dowolny (narodowy). Prawo bisu przysługiwało tylko zdobywcy Grand Prix.

W Turnieju wzięli udział pianiści studiujący na polskich uczelniach muzycznych - studenci, stażyści i stypendyści, wytypowani przez swoich profesorów.

bCZsZDvX

"W sobotę studenci prezentowali program chopinowski. Każdy z nich miał 15 minut, by zaprezentować się publiczności, która głosuje na specjalnych kuponach. Głosy były liczone, a w niedzielę ci sami pianiści startowali w odwrotnej kolejności i prezentowali dowolny program kompozytora, którego sami wybrali" - powiedział PAP organizator Turnieju Andrzej Leraczyk.

W tegorocznej edycji wystąpili: Li Cheng (Chiny)
z Akademii Muzycznej w Łodzi, Xu Jang (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kazuko Tsuji (Japonia)
z Akademii Muzycznej w Krakowie, Rena Tsuzuki (Japonia) z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Wenxiano Xu (Chiny) z Akademii Muzycznej w Krakowie i Jinman Li (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W poprzednich latach laureatami Grand Prix Turnieju byli doceniani dziś na wielu scenach pianiści, m.in. Japonki Takako Takahashi (1990 r.) i Tokiko Kobayakawa (2000 r.), Wadim Radziszewski z Uzbekistanu (2005 r.) i Fares Marek Basmadji z Syrii (2007 r.). Nagrody specjalne otrzymywali m.in. Ares Chadzinikolau z Grecji (1993 r.) i Eleonora Zubrawska z Białorusi (1998 r.).

W antonińskim pałacyku gościł wielokrotnie młody Fryderyk Chopin. Był tutaj gościem księcia Antoniego Radziwiłła, wielkiego miłośnika muzyki i kompozytora. Chopin grał dla książęcej rodziny i komponował. Uczył także gry na pianinie młode księżniczki - Elizę i Wandę.

bCZsZDwd

Organizatorami Turnieju są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które jest właścicielem pałacu.(PAP)

zak/ gsi/

bCZsZDwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)