Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

16 tys. MW mocy ze wstępnie rozpoczętych inwestycji energetycznych

0
Podziel się:

16 tys. MW mocy liczą planowane inwestycje energetyczne, które mogą liczyć
na bezpłatne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (CO2) - podał wiceminister środowiska Bernard
Błaszczyk. Błaszczyk otworzył w środę w Warszawie konferencję energetyczną Power Ring 2009.

16 tys. MW mocy liczą planowane inwestycje energetyczne, które mogą liczyć na bezpłatne uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (CO2) - podał wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk. Błaszczyk otworzył w środę w Warszawie konferencję energetyczną Power Ring 2009.

Wiceminister wyjaśnił, że inwestycje o takiej mocy powstaną w ciągu najbliższej dekady. Zostały one jednak zaliczone do grupy wstępnie rozpoczętych inwestycji energetycznych, które zgodnie z unijnym pakietem klimatyczno-energetycznym mogłyby uzyskać bezpłatne uprawnienia do emisji CO2, a nie kupować całość praw do emisji na giełdzie.

Błaszczyk podał, że Polska dokonała już weryfikacji instalacji zgłoszonych jako fizycznie rozpoczęte. Przyjęto zasadę, że inwestycje muszą spełniać jeden z warunków - zostały podjęte fizycznie prace w terenie, zgodnie z istniejącymi regulacjami, albo inwestor posiada wydane pozwolenia, warunki przyłączenia, albo inwestor poniósł pierwsze udokumentowane wydatki - podał wiceminister.

Poinformował, że polska administracja przedstawiła te zasady w Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej - Środowisko i ten sposób interpretacji został wstępnie zaakceptowany.

Głównym celem pakietu energetyczno-klimatycznego jest 20-proc. redukcja emisji w 2020 r., w porównaniu z 1990 r. w całej Unii Europejskiej. Dyrektywy pakietu ustanawiają limity emisji dla poszczególnych państw członkowskich. Pakiet wprowadza m.in. handel uprawnieniami do emisji CO2. Część uprawnień do emisji rozdzielana będzie bezpłatnie, pozostałe uprawnienia będzie można kupić na aukcjach.(PAP)

ago/ bos/ jbr/

inwestycje
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)