Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

17 maja w Budapeszcie wystartuje 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski

0
Podziel się:

W dniach 17-18 maja odbędzie się 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski. 300
kolarzy-amatorów wystartuje w stolicy Węgier i po pokonaniu 533-kilometrowej trasy wiodącej także
przez Słowację i Czechy dotrze do Krakowa. Pula nagród w wyścigu to 100 tys. euro.

*W dniach 17-18 maja odbędzie się 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski. 300 kolarzy-amatorów wystartuje w stolicy Węgier i po pokonaniu 533-kilometrowej trasy wiodącej także przez Słowację i Czechy dotrze do Krakowa. Pula nagród w wyścigu to 100 tys. euro. *

Pomysłodawcą wyścigu łączącego cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej - Polskę, Czechy, Słowację i Węgry - jest szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Minister zaprezentował ideę wyścigu podczas inaugurujących polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej wizyt w stolicach pozostałych krajów grupy 4 i 5 czerwca 2012 r.

W piątek Sikorski na wspólnej konferencji prasowej z minister sportu Anną Muchą oraz Czesławem Langiem, byłym polskim kolarzem, obecnie organizatorem m.in. rajdu Tour de Pologne, zaprezentował ideę wyścigu. Jak mówił, chodzi o promowanie Grupy Wyszehradzkiej jako czynnika spójności w regionie.

Minister zwrócił też uwagę, że m.in. dzięki środkom europejskim, także dzięki nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, możliwe jest dokończenia integracji naszego regionu pod względem infrastrukturalnym.

"Budujemy drogi, łączniki gazowe z Czechami, ze Słowacją, zaczynamy usprawniać połączenia kolejowe. Cóż może być lepszą ilustracją tego, że wreszcie nasz region jest zintegrowany, że wreszcie daje się przejechać szybko i wygodnie prze cztery nasze kraje, jak właśnie rajd kolarski" - mówił Sikorski, prezentując ideę wyścigu.

Szef MSZ wyraził nadzieję, że rajd będzie ukoronowaniem polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która kończy się w czerwcu. Zwrócił ponadto uwagę, że Grupa Wyszehradzka będzie miała też inny "bardzo ważny element sportowy". Nawiązał w ten sposób do wspólnych polsko-słowackich starań o organizację zimowej olimpiady w 2022 r.

Sikorski zaznaczył, że Grupa Wyszehradzka dobrze współdziałał politycznie zarówno w UE jak i z partnerami ze Wschodu i Bałkanów. "Mamy nadzieję, że dzięki rajdowi będzie miała też mocniejszy profil publiczny, że zakorzeni się u naszych obywateli" - powiedział Sikorski.

Sikorski pytany, czy sam zamierza wziąć udział w rajdzie, nie wykluczył, że "w jakiejś formie" to zrobi. "Chęć jest, umiejętności i formy trochę brakuje, ale w jakiejś formie chciałbym się zaangażować" - powiedział minister.

W 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim wystartuje maksymalnie 300 uczestników - kobiet i mężczyzn. Rywalizować będą w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Zespół może liczyć od 5 do 10 osób. W klasyfikacji zespołowej uwzględniane będą czasy indywidualne trzech najlepszych zawodników. Ceremonia dekoracji uczestników odbędzie się w południe 18 maja na Rynku Starego Miasta w Krakowie.

Suma nagród to 100 tys. euro. Nagrody są ufundowane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Zwycięzca w każdej z dwóch kategorii "mężczyźni" i "kobiety" otrzyma 10 tys. euro. Nagrodzonych będzie 30 najlepszych zawodników. Organizatorzy przyznają również specjalne nagrody najlepszym kolarzom reprezentującym kraje Partnerstwa Wschodniego.

Ruszyła już rejestracja uczestników. Chęć wzięcia udziału w wyścigu można zgłosić na stronie www.visehradbicyclerace.com. Organizatorami rajdu jest firma Lang Team.

Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęło się 1 lipca 2012 r. i potrwa do 30 czerwca 2013 r. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest "Grupa Wyszehradzka na rzecz integracji i spójności", a jej celem dalsze rozwijanie współpracy państw wyszehradzkich w kwestiach najbardziej istotnych zarówno z punktu widzenia regionu, jak i całej Unii Europejskiej.

Do zrealizowanych priorytetów polskiego przewodnictwa należy m.in. wypracowanie spójnego stanowiska państw Grupy w negocjacjach nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi UE na lata 2014-2020. Innym celem przewodnictwa jest pogłębianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, niwelowanie transgranicznych braków ciągłości w przebiegu osi rozwojowych w regionie, wspomaganie rozwoju kontaktów szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego oraz wspieranie prointegracyjnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a także rozwój i implementacja Partnerstwa Wschodniego. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mzk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)