Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

18-20 listopada 40. Zjazd Związku Nauczycielstwa Polskiego

0
Podziel się:

Z udziałem blisko 300 delegatów w dniach 18-20 listopada będzie obradował w
Warszawie 40. Krajowy Zjazd Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zjazd ma wybrać nowe władze
i przyjąć program działań organizacji na najbliższe cztery lata.

Z udziałem blisko 300 delegatów w dniach 18-20 listopada będzie obradował w Warszawie 40. Krajowy Zjazd Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zjazd ma wybrać nowe władze i przyjąć program działań organizacji na najbliższe cztery lata.

W przeddzień oficjalnego rozpoczęcia - w czwartek po południu - zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie Domu Nauczycielskiego. Dom Nauczycielski to budynek wzniesiony ze składek nauczycieli na potrzeby ZNP przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. Związek do tej pory ma w nim swoją siedzibę. Tablica upamiętnia wzniesienie gmachu oraz jego budowniczych: architekta Teodora Bursze vel Bursche i inżyniera Antoniego Kowalskiego. W tym roku mija 80 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Domu Nauczycielskiego.

Pod tablicą umieszczono jedyny w Polsce pomnik ławki szkolnej. Rzeźba autorstwa Wojciecha Gryniewicza to naturalnej wielkości dawna, dwuosobowa ławka z pulpitem, na której każdy chętny będzie mógł sobie przysiąść i powspominać lata szkolne.

W czwartek wieczorem odbędą się także wybory prezesa Związku. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis, dotychczasowy prezes związku Sławomir Broniarz będzie kandydował na kolejną kadencję. Jeśli zostanie wybrany ponownie, będzie to jego czwarta kadencja.

W oficjalnej części Zjazdu wezmą udział zaproszeni goście z kraju i z zagranicy, w tym m.in. sekretarz generalny Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki Martin Romer, minister edukacji Katarzyna Hall i przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów Michał Boni.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie. Zrzesza około 300 tys. osób - pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki, instytucji z nimi współpracujących. Są wśród nich zarówno czynni zawodowo nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi oraz emeryci i renciści.

Działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego w skali kraju koordynuje Zarząd Główny wybierany co cztery lata, na prawach autonomii działa Krajowa Rada Nauki ZNP.

W zjeździe ma wziąć udział blisko 300 delegatów.

Swoimi korzeniami ZNP sięga organizacji nauczycielskich utworzonych pod zaborami, w tym utworzonego 1 października 1905 r. w Pilaszkowie koło Łowicza Związku Nauczycieli Ludowych. W krótkim czasie do tego związku przystąpiło ponad tysiąc nauczycieli, którzy zobowiązali się, że będą nauczać dzieci języka polskiego i w duchu polskim. Wskutek represji władz carskich część straciła pracę i została zmuszona do ucieczki do Galicji. Część zaś w grudniu tego samego roku powołało kolejną organizację nauczycielską pod nazwą Polski Związek Nauczycielski. W tym samym czasie powstało też Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego, W latach późniejszych organizacje te łączą się, ewoluują, powstają kolejne. W lipcu 1930 dochodzi do połączenia organizacji nauczycielskich, które tworzą jednolity związek pod nazwą Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W latach okupacji ZNP działał w konspiracji jako Tajna Organizacja Nauczycielska, organizując tajne nauczanie na wszystkich szczeblach kształcenia. Jawną działalność wznowił w 1945 r. Zawieszony w okresie stanu wojennego, wznowił działalność w 1983 r. Od 1984 r. jest członkiem OPZZ. Jest także członkiem m.in. światowej federacji związków nauczycieli - Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) oraz Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE).

Od 1995 r. zajmuje się nie tylko sprawami związkowymi, ale także prowadzi własną uczelnię - Wyższą Szkołę Pedagogiczną ZNP.(PAP)

dsr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)