Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

200 mln zł unijnej dotacji dla KM

0
Podziel się:

Ok. 200 mln zł z unijnych dotacji zostanie przeznaczonych na modernizację
ponad 150 pociągów elektrycznych Kolei Mazowieckich oraz zakup dla spółki 11 lokomotyw do
piętrowych pociągów - poinformował w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Ok. 200 mln zł z unijnych dotacji zostanie przeznaczonych na modernizację ponad 150 pociągów elektrycznych Kolei Mazowieckich oraz zakup dla spółki 11 lokomotyw do piętrowych pociągów - poinformował w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Władze województwa podpisały z Kolejami Mazowieckimi dwie preumowy dotyczące dofinansowania inwestycji KM z funduszy europejskich. Łączna wartość obu projektów to ok. 400 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie ponad 193 mln zł.

"Podpisanie preumów oznacza rozpoczęcie realizacji tych inwestycji przez Koleje Mazowieckie. Umowy te będą wykonane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2007-2013" - powiedział dziennikarzom Struzik.

W ramach pierwszej umowy, KM będą mogły do końca 2011 r. - wliczając w to już wykonane prace od 2007 r. - zmodernizować 150 pociągów elektrycznych, stanowiących podstawowy tabor w komunikacji regionalnej. Wartość projektu przekroczy 204 mln zł, z czego z unijnych środków dofinansowanie wyniesie ok. 102 mln zł.

"Prowadzone już modernizacje nie powodują i nie będą powodować dodatkowego wyłączenia pociągów z ruchu" - powiedział prezes Kolei Mazowieckich Jakub Majewski.

Druga umowa pozwoli KM na zakup 11 nowych lokomotyw do prowadzenia pociągów typu push-pull. Są to pociągi w jedną stronę ciągnięte przez lokomotywę, a w drodze powrotnej są przez nią pchane, bez konieczności przełączania lokomotyw z jednej strony pociągu na drugą. Wartość tego projektu opiewa na kwotę 182 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie ok. 91 mln zł.

Jak poinformował Majewski, opracowywany jest ostatni etap Studium Wykonalności dotyczący obu projektów. "Planowana modernizacja taboru będzie realizowana przez najbliższe trzy lata, zaś lokomotywy do push-pull powinny trafić na tory do końca 2011 r." - powiedział Majewski.

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2012 Koleje Mazowieckie zamierzają ubiegać się o zakup 16 nowych pociągów elektrycznych. Władze województwa mają z kolei zakupić 20 nowych takich pociągów dla KM. (PAP)

aop/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)