Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

250 tysięcy osób wzięło udział w akcji "Mamy niepodległą"

0
Podziel się

Prawie ćwierć miliona osób wzięło udział w akcji "Mamy niepodległą", w
ramach której można było wysyłać kartki z życzeniami - tradycyjnie lub przez internet - z okazji
Święta Niepodległości - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

bEpOlJvp

Prawie ćwierć miliona osób wzięło udział w akcji "Mamy niepodległą", w ramach której można było wysyłać kartki z życzeniami - tradycyjnie lub przez internet - z okazji Święta Niepodległości - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

"To była akcja radosna, spontaniczna i udowodniła, że Polacy chcą świętować ten dzień radośnie" - mówiła koordynator akcji Anna Osiadacz. Zapowiedziała też powtórzenie akcji w roku następnym.

Pomysłodawcą akcji, w ramach której każdy mógł bezpłatnie wysłać kartki z życzeniami z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

bEpOlJvr

"Cieszymy się, że idea łączenia ludzi kartkami (...) udała się, i że - z okazji Święta Niepodległości - odnalazło się tyle serdeczności w ludziach" - mówił dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewski.

Akcję "Mamy niepodległą" zainaugurowała 4 listopada marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W ramach akcji Muzeum Józefa Piłsudskiego przygotowało trzy wzory kartek niepodległościowych autorstwa znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia.

Pierwsza z nich przedstawiała grafikę - Józefa Piłsudskiego na koniu, druga - młodego mężczyznę w koszulce z wizerunkiem Marszałka. Trzecia to również grafika - odręcznie narysowany człowiek podlewający biało-czerwony kwiat.

Akcję wsparły osoby ze świata polityki, kultury i sportu. Są wśród nich m.in. Daniel Olbrychski, Anna Cieślak, Paweł Fajdek, Piotr Małachowski, Mateusz Damięcki, Artur Andrus, Emilian Kamiński i Grażyna Wolszczak.

bEpOlJvx

Do akcji włączyło się ponad 370 hufców Związku Harcerstwa Polskiego, 140 szkół z całej Polski, stołeczne teatry i instytucje kultury oraz uczestnicy Biegu Niepodległości. Kartki będą dostępne m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. (PAP)

agz/ mkr/ akn/ abe/

bEpOlJvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)