Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

26 marca w Gliwicach konferencja "Cyfryzacja - szerokie możliwości"

0
Podziel się:

Rządowe plany dotyczące cyfryzacji w sferze publicznej i administracji oraz
w edukacji będą tematem organizowanej 26 marca w Gliwicach konferencji dla samorządowców i
ekspertów tych dziedzin z województw śląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Rządowe plany dotyczące cyfryzacji w sferze publicznej i administracji oraz w edukacji będą tematem organizowanej 26 marca w Gliwicach konferencji dla samorządowców i ekspertów tych dziedzin z województw śląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Jak poinformował PAP Mariusz Kopeć ze współorganizującej konferencję samorządowej spółki Śląska Sieć Metropolitalna, głównymi punktami konferencji pod hasłem "Cyfryzacja - szerokie możliwości" będą wystąpienia minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas oraz ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

Ministrowie mają przedstawić bieżący stan prac nad rządowymi programami związanymi z informatycznymi innowacjami.

Minister Szumilas opowie o szczegółach programu "Cyfrowa Szkoła", którego pilotaż ma ruszyć jeszcze w 2012 r., a którego koszt szacowany jest na 50 mln zł Dzięki niemu uczniowie ok. 400 szkół podstawowych w Polsce mają otrzymać laptopy lub tablety. MEN w ramach pilotażu ma również udostępniać bezpłatne e-podręczniki.

Według wstępnych zapowiedzi minister Boni najprawdopodobniej będzie mówił m.in. o włączeniu się Polski w działania Europejskiej Agendy Cyfrowej (plan rozwoju sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych i telekomunikacji w UE do 2020 r.) oraz o Planie Informatyzacji Państwa, który ma stać się głównym dokumentem strategicznym.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu przedstawi m.in. szanse płynące z cyfryzacji polskiej szkoły oraz doświadczenia z realizacji projektów z zakresu e-szkoły w woj. opolskim. Przedstawiciele Politechniki Śląskiej opowiedzą o rozwiązaniach informatycznych wykorzystywanych przez tę uczelnię.

Reprezentanci firm i organizacji zaprezentują własne rozwiązania i projekty dla samorządów i szkół, np. IBM pokaże inteligentny system transportu i bezpieczny system e-administracji, a Acer przedstawi doświadczenia z wyposażania uczniów w swój sprzęt komputerowy.

Podczas konferencji mają wystąpić również m.in. prezydent Gliwic, przedstawiciele stowarzyszenia "Miasta w Internecie", firm XEROX, Action, Nizielski & Borys Consulting, Alvarion, a także Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jej współorganizatorem, obok Politechniki Śląskiej i samorządu Gliwic, jest Śląska Sieć Metropolitalna - jeden z pierwszych w Polsce samorządowych operatorów infrastruktury teleinformatycznej w całości należący do samorządu miasta Gliwice.

Spółka działa na terenie gmin woj. śląskiego, które w 2009 r. wspólnie wygrały przetarg na nadaną przez UKE częstotliwość chronioną w zakresie 3,6-3,8 GHz. Jej celem jest wykorzystywanie uzyskanej częstotliwości i tworzenie spójnej koncepcji rozwoju teleinformatycznego dla zaangażowanych samorządów.

Spółka - wykorzystując nadaną częstotliwość - jako inżynier kontraktu buduje m.in. sieć bezprzewodową dla jednostek, które z powodów urbanistycznych lub architektonicznych nie mogą zostać połączone siecią światłowodową; buduje też sieci światłowodowe na terenie kilkunastu miast i gmin regionu.(PAP)

mtb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)