Notowania

wiadomości
21.07.2011 14:40

2 sierpnia Tour de Pologne w Katowicach - poważne utrudnienia dla kierowców

2 sierpnia, gdy ulicami Katowic przejadą kolarze uczestniczący w wyścigu Tour de Pologne, kierowcy powinni unikać wjeżdżania do centrum miasta - zalecają przedstawiciele lokalnych władz. Zorganizowano objazdy, jednak kłopotów nie da się uniknąć.

Podziel się
Dodaj komentarz

2 sierpnia, gdy ulicami Katowic przejadą kolarze uczestniczący w wyścigu Tour de Pologne, kierowcy powinni unikać wjeżdżania do centrum miasta - zalecają przedstawiciele lokalnych władz. Zorganizowano objazdy, jednak kłopotów nie da się uniknąć.

Organizacji tegorocznego, 68. Tour de Pologne poświęcona była czwartkowa konferencja prasowa w katowickim magistracie.

"Apelujemy, aby w tym dniu zrezygnować z jazdy samochodem w centrum miasta. Trzeba się spodziewać naprawdę dużych utrudnień" - powiedział PAP rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach, Jakub Jarząbek.

Kolarze wjadą na ulice Katowic ok. 16.30, jednak już od godz. 7. rano do 22. zamknięta będzie aleja Korfantego przy Spodku, przy której będzie meta etapu - powiedziała pełnomocniczka prezydenta Katowic ds. sportu, Ewelina Kajzerek.

Całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego będzie też Rondo (tunel pod nim będzie czynny) i Pętla Słoneczna. Od rana zamknięta będzie też linia tramwajowa prowadząca do Pętli Słonecznej. Pozostałe ulice na trasie Touru i dojazdowe będą zamykane od godz. 15., a otwierane o 20.

Wszędzie, gdzie to będzie możliwe, policja zorganizuje objazdy, ale - jak mówi Jarząbek - trzeba się liczyć z tym, że będą miejsca, gdzie kierowcy dojadą do trasy wyścigu i będą musieli zawrócić.

Etap w Katowicach obejmuje aleję Korfantego, aleję Roździeńskiego, oraz ulice: Dudy-Gracza, Warszawską, Damrota, Powstańców, Graniczną, Pułaskiego, Lotnisko, Francuską, Rynek, Mickiewicza, Sokolską i Chorzowską.

Od poniedziałku znane będą szczegółowe trasy objazdów. Wtedy też będą podane informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej.

Kajzerek przypomniała, że z podobnymi utrudnieniami, co w Katowicach muszą się liczyć mieszkańcy innych miejscowości na trasie Tour de Pologne.

Przez miasta woj. śląskiego wiodą aż trzy z siedmiu etapów wyścigu. 1 sierpnia zawodnicy będą jechali z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej. Kolejny etap prowadzi z Będzina do Katowic, następnie kolarze będą się ścigać z Oświęcimia do Cieszyna. Potem Tour opuści granice Śląskiego. Kolarze zawitają m.in. do Zakopanego i Krakowa.

Prezydent Katowic Piotr Uszok zwrócił uwagę, że Tour jest wielkim wydarzeniem, nie tylko w wymiarze sportowym, ale też promocyjnym. Na możliwość zaprezentowania swoich miast zwracali też uwagę gospodarze innych miejscowości na trasie wyścigu, którzy uczestniczyli w czwartkowej konferencji.

Także dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang podkreślił, że impreza poprzez kolarstwo promuje Polskę. Lang zapowiada atrakcyjne widowisko, zarówno dla osób, które przyjdą na trasę wyścigu, jak i telewidzów. Tegoroczny wyścig będzie pokazywany przez Telewizję Polską, a za pośrednictwem Eurosportu będzie go można obejrzeć w 60 innych krajach. W tym roku nowością będą pojawiające się na ekranie telewizorów informacje o obiektach, obok których będą przejeżdżali kolarze.

Szef wyścigu zapewnił, że do Polski przyjadą najlepsi kolarze świata. "Jestem dumny jako Polak, że udało się wprowadzić tę imprezę do grupy najwyższej rangi wyścigów na świecie" - podkreślił Lang.

Organizatorzy w tym roku postawili na trudniejsze technicznie etapy. "Wprowadziliśmy trochę więcej dynamiki. Bardzo skróciliśmy etapy płaskie (...) i będą one głownie rozgrywane w miastach. Nie można czekać na góry, trzeba będzie być czujnym od samego początku" - zapowiada dyrektor.

Lang zwracał uwagę, że organizacja takiej imprezy to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne - poprzedzone uzgodnieniami z przedstawicielami wielu miast na trasie wyścigu i zarządcami dróg. W zabezpieczenie trasy będzie zaangażowanych około 2 tys. osób.(PAP)

kon/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz