Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

30-lecie sakry biskupiej abp Władysława Ziółka

0
Podziel się:

Tłum wiernych wziął w niedzielę w Łodzi udział w jubileuszu 30-lecia sakry
biskupiej metropolity łódzkiego, abp Władysława Ziółka.

Tłum wiernych wziął w niedzielę w Łodzi udział w jubileuszu 30-lecia sakry biskupiej metropolity łódzkiego, abp Władysława Ziółka.

Mszę świętą w łódzkiej katedrze sprawowali wraz z jubilatem m.in. nuncjusz apostolski w Bułgarii, abp Janusz Bolonek i bp Adolfo Armando Uriona z Argentyny.

W trakcie uroczystości odczytano telegram, który w imieniu papieża Benedykta XVI przysłał kard. Tarcisio Bertone. Pozdrowienia przesłał też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, abp Józef Michalik.

Homilię wygłosił abp Bolonek, który powiedział m.in., że "są osoby, dla których ziemia jest wszystkim, a niebo - niczym; są ludzie, dla których ziemia jest niczym, a niebo - wszystkim; i ludzie, dla których niebo jest obecne już tu, na ziemi, w czynnej miłości Boga i bliźniego". Jego zdaniem abp Ziółek należy do tej trzeciej kategorii. "Do tej ogromnej rzeszy wierzących w Chrystusa, która zdążą do nieba poprzez Ziemię" - mówił.

Dodał, iż jest przekonany, że dla abp Ziółka "ponad wszystkimi ideologiami jest Ewangelia - ta sama od dwudziestu stuleci".

Dziękując za modlitwę w swojej intencji abp Ziółek podkreślił, że najlepszym, które oddałoby stan jego wnętrza i które by chciał w dniu swojego jubileuszu wypowiedzieć, jest słowo "wdzięczność".

Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 roku w Komornikach koło Wolborza (Łódzkie). Święcenia kapłańskie otrzymał w lipcu 1958 roku z rąk abpa Józefa Gawliny. W marcu 1980 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji łódzkiej, a od 1986 roku został biskupem łódzkim ordynariuszem. Natomiast w marcu 1992 roku - po nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce - został arcybiskupem łódzkim. Po utworzeniu 25 marca 2004 r. prowincji kościelnej złożonej z archidiecezji łódzkiej i diecezji łowickiej został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Jest członkiem Komisji Episkopatu Iustitia et Pax i Komisji do Spraw Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jest też członkiek Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia.

Ulubioną lekturą arcybiskupa Ziółka jest literatura piękna, a ulubione hobby to: chorał gregoriański oraz spacery. (PAP)

jaw/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)