Notowania

produkty
06.10.2010 15:03

39 małopolskich produktów na Liście Produktów Tradycyjnych

39 produktów z Małopolski zostało wpisanych do tej pory na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował w środę wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Podziel się
Dodaj komentarz

39 produktów z Małopolski zostało wpisanych do tej pory na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował w środę wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Podstawą wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych jest niezmienna receptura wytwarzania, wynosząca co najmniej 25 lat oraz szczególna i niepowtarzalna jakość związana z metodami produkcji, które gwarantują wyjątkowe cechy i właściwości wyrobu. Mogą się znaleźć na niej zarówno produkty rolne, jak i wyroby spożywcze.

Kozak, który uczestniczył w seminarium dotyczącym żywności w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie poinformował, że najnowsze pozycje to kukiełka podegrodzka (specyficzna bułka drożdżowa) oraz polska fasola z orzełkiem (fasola biała z ciemnym czerwonym znamieniem kształtem przypominającym piastowskiego orła).

Na ostatnim posiedzeniu Rady ds. Produktów Tradycyjnych pozytywnie rozpatrzono wnioski dotyczące sułkowickiej krzonówki (zupa na bazie serwatki z dodatkiem różnych rodzajów wędlin i chrzanu), chleba męcińskiego (chleb pieczony na zakwasie, wyrasta w koszyczkach wiklinowych) i syropów owocowych.

Dodał, że wpis na listę prowadzoną przez resort rolnictwa to pierwszy krok do zarejestrowania produktu przez Komisję Europejską w celu ochrony jego unikalności. Małopolskimi produktami regionalnymi chronionymi przez UE są: bryndza podhalańska, oscypek i redykołka.

W Dzienniku Urzędowym UE są już opublikowane i czekają na decyzję o rejestracji wnioski z Małopolski dotyczące: chleba prądnickiego, obwarzanka krakowskiego, jabłka łąckiego, suskiej sechlońskiej i kiełbasy lisieckiej, a do Komisji Europejskiej zostały przesłane wnioski dotyczące karpia zatorskiego i fasoli "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca. (PAP)

rgr/ bos/ gma/

Tagi: produkty, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz