Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
02.11.2007 11:21

50 lat temu Łajka poleciała w kosmos

W sobotę przypada 50. rocznica lotu w kosmos psa Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.

Podziel się
Dodaj komentarz

W sobotę przypada 50. rocznica lotu w kosmos psa Łajki. Została ona wystrzelona na orbitę w radzieckim statku kosmicznym Sputnik 2.

Łajka zdechła 5-7 godzin po starcie z powodu przegrzania i stresu. Informację tę ujawniono dopiero w 2002 r. Wcześniej utrzymywano, że przeżyła kilka dni.

Jako 3-letnia kundelka Łajka została wybrana do udziału w misji kosmicznej ze schroniska dla zwierząt. Była szkolona do lotu Sputnikiem 2 wraz z dwoma innymi psami, ale ostatecznie to ją wybrano.

_ Sputnik 2 uległ zniszczeniu podczas wchodzenia w atmosferę ziemską wraz ze szczątkami Łajki 14 kwietnia 1958 r. _ W ramach szkolenia psy przechodziły treningi w wirówkach, co miało symulować przyśpieszenie podczas startu, oraz w urządzeniach wydających dźwięki podobne do statku kosmicznego podczas lotu.

Po dotarciu na orbitę Łajka przeżyła jeszcze kilka godzin, ale potem doszło do awarii systemu kontroli termicznej i zwierzę zdechło. Naukowcy od początku nie planowali sprowadzenia jej na ziemię. Zamierzano w pewnym momencie podać jej porcję zatrutego pożywienia.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz