Notowania

wiadomości
08.06.2011 15:23

52. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda rozstrzygnięty

Wojciech Błażejczyk otrzymał I Nagrodę im. Tadeusza Bairda w Konkursie Młodych Kompozytorów za utwór "Exhorta". Laureatką II Nagrody została Magdalena Głocka, twórczyni utworu "Na krawędzi księżyca".

Podziel się
Dodaj komentarz

Wojciech Błażejczyk otrzymał I Nagrodę im. Tadeusza Bairda w Konkursie Młodych Kompozytorów za utwór "Exhorta". Laureatką II Nagrody została Magdalena Głocka, twórczyni utworu "Na krawędzi księżyca".

Jury konkursu organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich przyznało też wyróżnienie Dominikowi Lewickiemu za utwór "Liber Amora" - poinformowała PAP w środę Marta Skotnicka-Karska ze związku.

Zdobywca I Nagrody otrzymał 1,5 tys. dolarów, II - 1 tys. dolarów. Fundatorem Nagrody im. Tadeusza Bairda jest Alina Sawicka-Baird, żona kompozytora i patrona nagrody.

Po wysłuchaniu koncertu utworów zakwalifikowanych do drugiego etapu zmagań, konkurs rozstrzygnęło we wtorek jury w składzie: Lidia Zielińska, Michał Mendyk, Andrzej Brzoska, Krzysztof Knittel i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Pierwszy etap konkursu zakończył się 14 lutego wyłonieniem finałowych kompozycji.

Wojciech Błażejczyk, urodzony 1981 roku w Warszawie, jest absolwentem reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kończy tam studia kompozytorskie. Jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich, m.in. zdobywcą II Nagrody na 51. Konkursie im. T. Bairda za utwór "Apnea" na 2 fortepiany i 2 perkusje, laureatem 3. Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego za utwór "Schizofrenia" na orkiestrę kameralną i taśmę, finalistą 4. Konkursu Kompozycji na Gitarę Klasyczną w Tychach za utwór "Spojrzenia".

Magdalena Głocka, urodzona w 1977 roku, jest absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli. Była studentką Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła architekturę i urbanistykę na Politechnice Wrocławskiej. Pracę architekta i działalności muzyczną traktuje jako dyscypliny się uzupełniające.

Dominik Lewicki od 2009 roku studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma on na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. Do 1990 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przydzielało laureatom konkursu stypendia twórcze. Od tego czasu nagrodę z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie funduje Alina Sawicka-Baird. Konkurs im. Bairda jest skierowany do wszystkich polskich kompozytorów, którzy w dniu jego zamknięcia nie ukończyli 35 lat. (PAP)

mce/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz