Notowania

filmy
28.09.2010 14:15

5. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera w Krakowie

Produkcje z kilkunastu krajów Czarnego Lądu zostaną zaprezentowane na 5. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera, który w piątek rozpocznie się w Krakowie - poinformowali we wtorek organizatorzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Produkcje z kilkunastu krajów Czarnego Lądu zostaną zaprezentowane na 5. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera, który w piątek rozpocznie się w Krakowie - poinformowali we wtorek organizatorzy.

"Wśród tegorocznych tytułów znalazło się aż czterech zwycięzców Panafrykańskiego Festiwalu Filmów i TV FESPACO w Wagadugu (Burkina Faso) - najważniejszego przeglądu kina afrykańskiego na świecie" - podkreśla Natalia Martini z Kina Pod Baranami, które jest współorganizatorem imprezy.

Jedną z najciekawszych propozycji krakowskiego festiwalu będzie zapewne pokaz ugandyjsko-szwedzkiej produkcji "Imani" w reż. Caroline Kamya. Wyprodukowany w tym roku film zdążył już zdobyć kilka nagród na festiwalach w Afryce i został okrzyknięty "afrykańskim odkryciem roku".

"Imani" to opowieść o zwykłym dniu w życiu trojga mieszkańców Kampali, ukazująca realia życia we współczesnej Ugandzie. Autorka filmu, Ugandyjka, wykształcona w Wielkiej Brytanii, udokumentowała momenty z życia swoich rodaków: dwunastoletniego dziecka-żołnierza, które próbuje wrócić do normalnego życia, 25-letniej służącej oraz 18-letniego hiphopowego tancerza.

"Imani" jest debiutem reżyserskim Caroline Kamya, który swoją międzynarodową premierę miał na tegorocznym MFF Berlinale.

Podczas trwającego siedem dni festiwalu publiczność będzie miała okazję zobaczyć filmy z: RPA, Ugandy, Kenii, Ghany, Kamerunu, Zimbabwe, Nigerii, Burkina Faso, Maroka, Rwandy, Mali, Senegalu, Algierii, Angoli, Tunezji i Nigru.

Projekcjom, odbywającym się w Kinie Pod Baranami, będą towarzyszyły warsztaty afro dance, czytanie afrykańskich bajek, dyskusje, pokazy slajdów z Czarnego Lądu oraz wystawa fotografii.

Organizatorem festiwalu, który potrwa do 8 października, jest Fundacja FilmGramm. Imprezę współorganizują: Kino Pod Baranami, Klub pod Jaszczurami, Interkulturalni PL, 16 mm, Fundacja EkoMost, Klub Masada i Fundacja dla Somalii.(PAP)

czo/ ls/ jbr/

Tagi: filmy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz