Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

5 tys. zł nagrody za wskazanie sprawców dewastacji rzeźby Kalidego

0
Podziel się:

5 tys. zł nagrody dostanie osoba, która wskaże sprawców dewastacji rzeźby
"Chłopiec z łabędziem", według projektu autorstwa jednego z najwybitniejszych górnośląskich twórców
XIX wieku Theodora Erdmanna Kalidego.

5 tys. zł nagrody dostanie osoba, która wskaże sprawców dewastacji rzeźby "Chłopiec z łabędziem", według projektu autorstwa jednego z najwybitniejszych górnośląskich twórców XIX wieku Theodora Erdmanna Kalidego.

Figura zdobiąca skwer Dessau w Gliwicach została zdewastowana w nocy ze środy na czwartek. "Trzej młodzi mężczyźni zrzucili z cokołu rzeźbę, po czym używając młota lub siekiery, odrąbali figurę chłopca i zabrali ją" - powiedział w piątek rzecznik gliwickiej policji podkomisarz Marek Słomski.

Śledztwo prowadzi Wydział Kryminalny Komisariatu I Policji w Gliwicach. Funkcjonariusze apelują do osób, które mają jakiekolwiek informacje na temat okoliczności dewastacji rzeźby o kontakt z tą jednostką. Można również dzwonić pod alarmowe numery telefonu: 997 i 112 lub przesyłać zgłoszenia (nawet anonimowe) za pośrednictwem skrzynki pocztowej umieszczonej na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Za wskazanie sprawców prezydent miasta i szef gliwickiej policji wyznaczyli nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Policja gwarantuje anonimowość osobie, która przekaże istotne informacje pomocne w ujęciu sprawców.

Niemiec Theodor Erdmann Kalide był jednym z najwybitniejszych górnośląskich rzeźbiarzy. Urodził się w 1801 r. w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Zmarł w 1863 r.; zgodnie ze swą wolą został pochowany w Gliwicach. Na Śląsku zachowało się niewiele jego dzieł. Do najbardziej znanych - poza "Chłopcem z łabędziem" - należy postać "Lwa czuwającego", która znajduje się w pobliżu placówki gliwickiego muzeum - Willi Caro. (PAP)

kon/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)