Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

68. Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej wyruszyła na Jasną Górę

0
Podziel się:

Ponad 4 tys. osób wyruszyło w środę z Rybnika na Jasną Górę. To 68.
pielgrzymka z tego miasta - jedna z najstarszych i najliczniejsza w regionie. Od kilku lat rybnicka
pielgrzymka nosi miano Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej.

Ponad 4 tys. osób wyruszyło w środę z Rybnika na Jasną Górę. To 68. pielgrzymka z tego miasta - jedna z najstarszych i najliczniejsza w regionie. Od kilku lat rybnicka pielgrzymka nosi miano Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej.

Jak poinformował PAP główny organizator pielgrzymki ks. Marek Bernacki z rybnickiej parafii św. Jadwigi, w tegorocznej wędrówce uczestniczy nieco więcej pątników niż w latach ubiegłych - ok. 4,2-4,3 tys. osób. Pielgrzymują pod hasłem "Być solą ziemi".

Pielgrzymka rozpoczęła się poranną mszą w rybnickiej bazylice św. Antoniego. Jej uczestnicy mają do przejścia prawie 115 kilometrów. Pierwszy nocleg, ze środy na czwartek, przypadnie w Gliwicach, kolejny - w Tarnowskich Górach, a ostatni w Babienicy, Lubszy i Kamienicy Śl.

Na Jasną Górę śląscy pielgrzymi dotrą w sobotę 3 sierpnia. Mszę dla nich zwyczajowo odprawia tam metropolita katowicki.

Główne uroczystości na Jasnej Górze związane z dotarciem pielgrzymki archidiecezjalnej do sanktuarium gromadzą co roku kilka tysięcy wiernych. Oprócz pieszych pielgrzymów do Częstochowy przyjeżdżają też autobusami ich rodziny i parafianie z archidiecezji.

W pieszej Pielgrzymce Rybnickiej na Jasną Górę co roku wędruje zwykle 3-4 tys. wiernych, po drodze dołączają jeszcze kolejni. W tym roku pielgrzymkę podzielono na osiem oznaczonych kolorami grup. W obsługę logistyczną - służbę porządkową, noszenie nagłośnienia, opiekę medyczną, transport i pracę przy posiłkach - zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób.

Według służb prasowych archidiecezji katowickiej rybnicka pielgrzymka sięga korzeniami 1946 r., gdy na Jasną Górę pielgrzymowali Stanisław Pol i Emil Lesik wraz z trzema kolegami; ślubowali oni, że jak przeżyją wojnę, pójdą pieszo do Częstochowy. Od tego czasu chodzili co rok. Z czasem dołączali do nich kolejni pielgrzymi. W 1975 r. liczba pątników po raz pierwszy przekroczyła tysiąc.(PAP)

mtb/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)