Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

70 tys. sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

0
Podziel się

Około 70 tysięcy członków i sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym
spotkało się w sobotę na Jasnej Górze podczas zorganizowanego już po raz 16. ogólnopolskiego
czuwania. Jego hasłem było wezwanie: "Bądźcie mocni w Panu siłą jego potęgi".

bEgrbJeJ

Około 70 tysięcy członków i sympatyków Ruchu Odnowy w Duchu Świętym spotkało się w sobotę na Jasnej Górze podczas zorganizowanego już po raz 16. ogólnopolskiego czuwania. Jego hasłem było wezwanie: "Bądźcie mocni w Panu siłą jego potęgi".

Doroczne Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym należy na Jasnej Górze do najliczniejszych zgromadzeń w roku. Do Częstochowy przyjeżdżają uczestnicy wspólnot i grup modlitewnych Odnowy oraz sympatycy Ruchu z całego kraju.

"Odnowa w Duchu Świętym jest w prawie każdym kraju na całym świecie, to w rezultacie wiele milionów ludzi. Ale my nie chcemy być organizacją; nie jesteśmy nią, nie ma liczby członków. Chcemy ożywiać wiarę tam, gdzie się da - przede wszystkim w sobie i w spotykanych ludziach" - tłumaczył delegat episkopatu ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, bp Bronisław Dembowski, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

bEgrbJeL

Odnowa w Duchu Świętym, zwana inaczej odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim. Pierwsze grupy powstały w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku; obecnie liczą kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków.

Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, ks. Wojciech Nowacki, tłumaczył, że hasło tegorocznego spotkania - zaczerpnięte z listu św. Pawła Apostoła do Efezjan wezwanie "Bądźcie mocni w Panu siłą jego potęgi" jest wezwaniem do walki, zarówno w kapłaństwie, jak i w codziennych zmaganiach życiowych.

"To zmaganie się o świętość życia kapłańskiego, o głębsze zrozumienie, jakim wspaniałym darem jest kapłaństwo (). To zmaganie się z rozlicznymi przejawami zła, które próbuje zniewolić człowieka, oderwać go od Boga, zepchnąć w rozpacz, w smutek, zatracenie" - mówił ks. Nowacki.

Odnowa w Duchu Świętym jest ruchem o zasięgu międzynarodowym, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Wywodzi się z ożywienia religijnego, jakie nastąpiło w kościołach protestanckich na początku XX w. Ruch, zaakceptowany przez Kościół katolicki, pobudza dziś do działania w duchu Ewangelii w wielu parafiach.

bEgrbJeR

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się, jak wszystkie spotkania ruchu - zawiązaniem wspólnoty. Potem uczestniczy czuwania modlili się i uczestniczyli w wykładach oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu i mszy. Dzień wcześniej, w piątek, w jasnogórskim sanktuarium odbyło się spotkanie animatorów i liderów grup Odnowy w Duchu Świętym.

Odnowa w Duchu Świętym w założeniu ma pomagać odkryć współczesnym chrześcijanom Boga jako bliskiego, kochającego ojca i przyjaciela, a nie jako teoretyczne pojęcie. Członkowie ruchu aktywnie angażują się w życie Kościoła i życie społeczne, aby zmieniać świat, w którym żyjemy. Uczestniczą m.in. w spotkaniach modlitewnych, akcjach i koncertach ewangelizacyjnych, pracują jako wolontariusze.

Od 1983 r., co roku, na Jasnej Górze odbywają się czuwania i kongresy Odnowy w Duchu Świętym - spotkania gromadzące członków i sympatyków ruchu. Bierze w nich udział kilkaset tysięcy osób z kraju i z zagranicy. Gośćmi są znani i obdarowani niezwykłą mocą słowa hierarchowie, kaznodzieje i ewangelizatorzy. Odnowa organizuje też rekolekcje dla kapłanów. (PAP)

mab/ itm/

bEgrbJfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)