Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Gwiazdy na urodzinowym koncercie

0
Podziel się:

Polski kompozytor to dziś jedna z najważniejszych postaci na światowej scenie muzycznej.

80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Gwiazdy na urodzinowym koncercie
(East News)

Skrzypaczka Anne Sophie Mutter, wiolonczeliści Daniel Mueller Schott, Arto Noras i Iwan Monighetti, kontrabasista Roman Patkolo - między innymi ci artyści wykonają na jutrzejszym koncercie utwory Krzysztofa Pendereckiego. 23 listopada wybitny polski kompozytor kończy 80 lat.

Podczas występu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygować będą Charles Dutoit, Walerij Giergijew i Krzysztof Urbański.

Na początek Urbański pokieruje wykonaniem _ Trenu ofiarom Hiroszimy _. Potem _ Duo Concertante _ na skrzypce i kontrabas zagrają Mutter i Patkolo. W kolejnej części publiczność usłyszy _ Concerto Grosso _ na trzy wiolonczele i orkiestrę. Jako soliści wystąpią Mueller Schott, Noras i Monighetti. Batutę przejmie Dutoit.

Na zakończenie - _ Credo _ na pięć głosów solowych, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę. W tej części Sinfonię Varsovię poprowadzi Giergiew. Wystąpią sopranistki Iwona Hossa i Ewa Vesin, mezzosporan Agnieszka Rehlis, tenor Rafał Bartmiński i bas Nikołaj Didenko. Partie chóralne wykonają Chór Filharmonii Narodowej, Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz Warszawski Chór Chłopięcy.

Jubileusz kompozytora w Warszawie jest świętowany przez cały tydzień w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. To prezent od żony artysty, organizatorki życia kulturalnego Elżbiety Pendereckiej, która na obchody urodzin kompozytora zaprosiła do Polski jego przyjaciół i wybitnych muzyków.

W dniu 80. urodzin Pendereckiego, w sobotę o godz. 10 odbędzie się uroczysta msza w Archikatedrze św. Jana w Warszawie, którą koncelebrować będą ks. prymas Józef Kowalczyk i ks. kard. Kazimierz Nycz. Podczas mszy Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego wykona _ Missa Brevis _ Pendereckiego. Ten sam chór zaprezentował dzieło po raz pierwszy w Polsce. Prawykonanie odbyło się w styczniu br. na Dworze Artusa w Gdańsku.

Krzysztof Penderecki to dziś jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich kompozytorów. Urodził się w podkarpackim miasteczku Dębica w rodzinie o korzeniach ormiańskich. Ukończył studia w 1958 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Wkrótce zyskał światową sławę jako przedstawiciel polskiego awangardowego kierunku w muzyce współczesnej zwanego sonoryzmem. Nurt ten koncentruje się na brzmieniu wydobywanym z instrumentów w sposób niekonwencjonalny - np. za sprawą skrobania pudła skrzypiec.

Po kilku latach Penderecki zerwał z awangardą zyskując miano _ konia trojańskiego awangardy _. Skierował swe zainteresowania m.in. ku muzyce sakralnej. Popularnością cieszą się też kompozycje odnoszące się do historycznych wydarzeń, m.in. _ Tren ofiarom Hiroszimy _ nawiązujący do ataku nuklearnego USA na Japonię czy _ Polskie requiem _ upamiętniające wydarzenia polityczne w latach 80.

Pendereckiego najbardziej w jego twórczości cieszą utwory a capella i kameralistyka. _ - - Muzykę a capella piszę od połowy lat pięćdziesiątych. Wtedy naprawdę nikt nie pisał muzyki sakralnej. Wszystko się zaczęło w siedemdziesiątych latach, gdy nie było to już niebezpieczne _ - mówił kompozytor podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal. _ - Mnie interesuje to, co mam teraz w szufladzie, co piszę i co będę pisał _ - podsumował.

Podczas festiwalu imienia kompozytora wystąpiło 19 dyrygentów. W programie znalazło się dziesięć koncertów, na których wykonano kilkadziesiąt utworów kameralnych i symfonicznych kompozytora.

Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)