Notowania

wiadomości
19.09.2011 18:25

8,5 mln zł kosztować będzie rozbudowa portu żeglarskiego w Elblągu

8,5 mln zł kosztować ma rozbudowa portu żeglarskiego w Elblągu, z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Inwestycja zostanie zakończona przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

8,5 mln zł kosztować ma rozbudowa portu żeglarskiego w Elblągu, z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Inwestycja zostanie zakończona przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.

W poniedziałek podpisana została umowa dotycząca rozbudowy elbląskiego portu.

Elbląska marina zyska nowe nabrzeża, do których cumować będą łodzie. Wybudowane zostaną pomosty z bojami cumowniczymi i drabinkami ratunkowymi oraz zainstalowany zostanie dźwig portowy do śluzowania jachtów. Oprócz tego pogłębione zostaną tory wodne. Port zyska też oświetlenie nawigacyjne.

Według samorządowców chodzi o to, by zwiększyć atrakcyjność tego obszaru i przyciągnąć turystów, którzy przyjadą do Polski na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Mecze rozgrywane będą m.in. w Gdańsku i organizatorzy wypoczynku liczą, że nowa infrastruktura żeglarska będzie poszerzeniem oferty dla wypoczywających w Polsce turystów.

Według założeń do maja 2012 roku powstaną 3 porty żeglarskie: w Tolkmicku, Krynicy Morskiej i w Elblągu. Wybudowane zostaną także przystanie: w Braniewie, Nowej Pasłęce, Malborku, Białej Górze i Błotniku. Nad śluzą w Przegalinie oraz przy ujściu do Pasłęki zostaną wybudowane mosty zwodzone a podróżujący wodą będą mieli do dyspozycji pomosty cumownicze w Tczewie i Drewnicy.

Rozbudowa mariny w Elblągu to część dużego projektu "Pętla Żuław - rozwój turystyki wodnej". Jest to projekt ponadregionalny (województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie - PAP) obejmujący obszar Żuław, Zalewu Wiślanego wraz z Mierzeją Wiślaną. Koszt projektu, który będzie zrealizowany do maja 2012 roku wynosi 83 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 42 mln zł. (PAP)

ali/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz