Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

8 listopada - Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

0
Podziel się:

W niedzielę, 8 listopada, po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień
Solidarności z Kościołem Prześladowanym - poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie
rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

W niedzielę, 8 listopada, po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła przed rokiem Konferencja Episkopatu Polski podczas obrad na Jasnej Górze.

"Przez naszą modlitwę, post, przyjmowanie trudnych doświadczeń, otoczmy serdecznym współczuciem chrześcijan prześladowanych za wiarę na całym świecie - napisano w apelu prezydium KEP, który w środę odczytał sekretarz generalny Episkopatu, bp Stanisław Budzik.

Autorzy apelu podkreślają, że Kościół w Polsce, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań, czego symbolem jest męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki, ma "szczególny obowiązek okazania solidarności tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary ani uczestniczyć w dobru wspólnym społeczeństwa, do którego należą".

W tym roku wyrazy solidarności Kościół kieruje do wiernych z indyjskiego stanu Orisa. O sytuacji w Indiach opowiedział podczas konferencji indyjski arcybiskup Raphael Cheenath, świadek pogromów chrześcijan w Orisie, który nazywany jest rzecznikiem indyjskich biednych i odrzuconych oraz orędownikiem chrześcijan prześladowanych przez ekstremistów religijnych, próbujących wymóc na nich przejście na hinduizm.

Jak opowiadał abp Cheenath, tylko w stanie Orisa hinduiści zamordowali w minionym roku ponad 100 chrześcijan, dopuszczając się na nich ataków szczególnego okrucieństwa. Chrześcijanie, wyłącznie z powodu swej wiary, byli żywcem podpalani, dopuszczano się na nich zbiorowych gwałtów, rąbano siekierami, kamienowano. Ofiarami prześladowań padali i wciąż padają nie tylko katolicy, lecz także członkowie innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Abp Cheenath odwiedzi Włocławek, Toruń, Wrocław i Zduńską Wolę. Podczas spotkań z wiernymi będzie dzielił się świadectwem Kościoła prześladowanego.

Organizatorem dnia jest Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Jego prezes ks. Waldemar Cisło podkreślił, że Stowarzyszenie chce "uwrażliwić Polaków na problem wolności religijnej, jako jeden z podstawowych praw człowieka". Dodał, że powodem do podjęcia tej kampanii jest fakt, że co roku 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 mln jest brutalnie prześladowanych; w ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej, a 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji (na podstawie raportu o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007/2008 "Prześladowani i zapomniani").

Ks. Cisło poinformował też, że w 15 diecezjach biskupi ogłoszą zbiórki do puszek na rzecz chrześcijan w Indiach. "Konkretny, wymierny gest solidarności jest ważny, aby mogli oni odczuć, że w swym cierpieniu nie są zapomniani i pozostawieni sobie" - dodał

Na konferencji obecny był też prezes Stowarzyszenia "Głos Prześladowanych Chrześcijan", pastor Kościoła Zielonoświątkowego Maciej Wilkosz. Powiedział on, że jego stowarzyszenie działa w Polsce od 2007 roku i "niesie pomoc duchową i materialną rodzinom osób, które dotknęły prześladowania", a także zachęca chrześcijan "do postawy bezwzględnej miłości". Dodał, że jego stowarzyszenie działa na rzecz jedności wszystkich wierzących, udzielając pomocy niezależnie od przynależności wyznaniowej. (PAP)

skz/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)