Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

9. międzynarodowe liczenie nietoperzy - na obszarze Natura 2000

0
Podziel się:

W najbliższą sobotę, 9 stycznia, chiropterolodzy po raz
dziewiąty przeprowadzą liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w
Lubuskiem - największym zimowisku tych ssaków w Europie.

W najbliższą sobotę, 9 stycznia, chiropterolodzy po raz dziewiąty przeprowadzą liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w Lubuskiem - największym zimowisku tych ssaków w Europie.

Nietoperze przyciągają tam korzystne warunki do hibernacji m.in. stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza - poinformował PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Akcja liczenia latających ssaków rozpocznie się w sobotę o godzinie piątej rano i potrwa 12 godzin. Naukowcy będą podzieleni na 10 grup po sześć osób. Każda z nich zajmie się "inwentaryzacją" w przydzielonym fragmencie fortyfikacji. Podziemny system korytarzy ciągnący się od Lubrzy do Międzyrzecza został podzielony na dziewięć odcinków.

W celu uzyskania wiarygodnych wyników i ograniczenia niepokojenia tych ssaków do minimum, liczenie jest przeprowadzane w ciągu jednego dnia, co przy łącznej długości podziemnych korytarzy wynoszącej 32 km, wymaga udziału co najmniej 60 osób.

Zimowa kolonia nietoperzy w MRU jest doskonale znana badaczom nietoperzy z Unii Europejskiej, a prowadzone tam co roku liczenia są wspólnym międzynarodowym przedsięwzięciem badawczym.

Większość uczestników tegorocznego liczenia będą stanowili chiropterolodzy z Zachodniej Europy (łącznie - 37 osób). Z Polski przyjadą 32 osoby. Podobnie jak w ubiegłym roku, najliczniejszą grupą obcokrajowców będą Brytyjczycy (18 osób), przyjadą też chiropterolodzy z Niemiec, Holandii i Belgii.

Od 1999 r. program monitoringu liczebności nietoperzy jest koordynowany przez dr. Kokurewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wieloletnie badania wykazały, że nietoperze przylatują do tego zimowiska z ogromnego obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o powierzchni co najmniej 17 tys. km kw. Maksymalne długości przelotów nietoperzy wynoszą 260 km, co świadczy o bezcennym znaczeniu podziemi dla zimowania tych ssaków.

W czasie ostatniego liczenia przeprowadzonego 10 stycznia ub. roku w podziemiach odnotowano zimowanie 34 127 nietoperzy należących do 12 gatunków. W porównaniu z wynikami uzyskanymi 12 stycznia 2008, kiedy w podziemiach zimowało 37 693 nietoperzy, wynik ten oznacza spadek liczebności o 3 566 osobników (9,5 proc.)

"Wyniki tegorocznego liczenia będą szczególnie interesujące, ponieważ powinny odpowiedzieć na pytanie, czy na obszarze Natura 2000 +Nietoperek+ rozpoczął się spadek liczebności tych chronionych ssaków, spowodowany niekorzystnymi przekształceniami środowiska, czy też spadek liczebności odnotowany w styczniu 2009 był błędem pomiarowym, spowodowanym wyjątkowo surową zimą i ukrywaniem się nietoperzy w miejscach niedostępnych dla obserwatorów" - powiedział Kokurewicz.

Nad bezpieczeństwem uczestników tegorocznego liczenia będzie czuwało 12 ratowników medycznych - wykładowców i wolontariuszy z Wielkopolskiego Centrum Edukacji Medycznej w Poznaniu, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tej akcji.

W grudniu 2009 r. zakończyły się prace nad Planem Ochrony Obszaru Natura 2000 "Nietoperek". Po zatwierdzeniu przez Ministra Środowiska i Generalną Dyrekcję Środowiska Komisji Europejskiej, będzie to pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie plan ochrony "nietoperzowego" obszaru Natura 2000.

Celem planu jest zapewnienie właściwej ochrony unikatowej kolonii nietoperzy oraz wypracowanie kompromisu między ochroną przyrody, a rozwojem gospodarczym. (PAP)

mmd/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)