Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

A. Komorowska z podziwem o energii słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku

0
Podziel się:

Energia i chęć do działania słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku są
godne pozazdroszczenia - mówiła pierwsza dama Anna Komorowska podczas odchodów Dnia Uniwersytetów
Trzeciego Wieku w Warszawie, który jest symbolicznym zakończeniem roku akademickiego tych uczelni.

Energia i chęć do działania słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku są godne pozazdroszczenia - mówiła pierwsza dama Anna Komorowska podczas odchodów Dnia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie, który jest symbolicznym zakończeniem roku akademickiego tych uczelni.

Obchody Dnia Uniwersytetów Trzeciego wieku zorganizowano w niedzielę na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie już po raz czwarty. Cel imprezy to m.in. integracja słuchaczy 34 działających w Warszawie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Spotkanie otworzyła Anna Komorowska, która była honorową patronką Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku obchodzonego w ubiegłym roku z inicjatywy Senatu.

"Rok się skończył, ale moje serce i zaangażowanie w Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku nie skończyły się z tym rokiem. Z największą przyjemnością spotykam się ze społecznościami Uniwersytetów Trzeciego Wieku w różnych miejscach naszego kraju. Jest to - muszę przyznać - za każdym razem źródło wielkiej radości i optymizmu. Cieszę się z tego, ile jest tam energii i chęci do działania. Jest to godne do pozazdroszczenia" - mówiła pierwsza dama do zgromadzonych.

Dziękowała im za zaangażowanie. Przypomniała, że Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o skalę ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku. "Możemy być wszyscy z tego dumni, a przede wszystkim państwo, którzy ten ruch tworzycie" - podkreśliła.

"Życzę wam wszystkim miłych wakacji i do zobaczenia w kolejnym roku akademickim" - powiedziała Komorowska.

Specjalnie dla uczestników spotkania wystąpił Krzysztof Krawczyk. W ramach Dnia Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowano też - jak co roku - konkurs ozdobnych kapeluszy. Można także było skosztować produktów ekologicznych, tradycyjnych, regionalnych oraz wyróżnionych znakiem jakości "Poznaj Dobrą Żywność".

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) to przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do osób starszych. Mogą oni uczestniczyć w wykładach i zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Dwa lata później podobną placówkę otwarto w Warszawie. Jej założycielką była wybitna działaczka niepodległościowa z czasów II wojny, lekarka medycyny Halina Szwarc.

Obecnie w Polsce działa 425 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Oferują one różnego rodzaju zajęcia: wykłady, zajęcia artystyczne, sportowe.

Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu z raportu "ZOOM na UTW", którego celem była diagnoza środowisk uniwersytetów trzeciego wieku, wynika, że są one nie tylko miejscem, gdzie osoby starsze mogą zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania, są także bardzo ważne z powodów społecznych. Dają, bowiem seniorom możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, stwarzają możliwości utrzymywania kontaktów towarzyskich i nawiązywania znajomości, a także upowszechniają zasady zdrowego trybu życia.

W raporcie szacuje się, że na UTW w Polsce w roku akademickim 2011/2012 na zajęcia i wykłady uczęszczało około 74 tys. kobiet i 14 tys. mężczyzn. (PAP)

dsr/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)