Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Budzik: w marcu powstanie zespół ds. finansowania Kościoła

0
Podziel się:

W połowie marca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i
Rządu zostanie powołany zespół, który opracuje nowy system finansowania Kościoła katolickiego w
Polsce - poinformował we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami abp Stanisław Budzik.

W połowie marca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu zostanie powołany zespół, który opracuje nowy system finansowania Kościoła katolickiego w Polsce - poinformował we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami abp Stanisław Budzik.

Jak podkreślił hierarcha, "Kościół jest instytucją społecznie pożyteczną i buduje jedność wśród społeczeństwa". "Stąd też Kościoły w Europie otrzymują wsparcie ze strony państwa" - zaznaczył abp Budzik. Dodał, że przy przekształceniu Funduszu Kościelnego strona kościelna będzie starała się skorzystać z dobrych wzorców europejskich.

Według niego najlepsze jest rozwiązanie, jakie istnieje we Włoszech, gdzie osoba wierząca sama może decydować o odpisie jakiegoś promila podatku na rzecz danego Kościoła. Na pytanie, czy brane jest pod uwagę rozwiązanie polegające na dodatkowym opodatkowaniu członków Kościoła katolickiego, jak jest w Niemczech, abp Budzik odpowiedział, że Episkopat jest stanowczo przeciwny takiemu rozwiązaniu. Dodał, że Kościół w Niemczech zmaga się z tym problemem, włącznie z wystąpieniami wiernych z Kościoła, motywowane chęcią niepłacenia tego podatku.

Dodał, że przy przekształceniu Funduszu Kościelnego nie należy się śpieszyć. "Kościół otwarty jest również na inne rozwiązania, jakie zaproponuje strona rządowa" - podkreślił abp Budzik.

"Pracujemy, analizujemy różne warianty" - tak na pytania, czy strona rządowa ma już przygotowane jakieś propozycje dla strony kościelnej odnośnie nowej formy finansowania Kościoła, odpowiadał Jan Różański, dyr. Wydziału ds. Wyznań w Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Według eksperta ds. przekształceń własnościowych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Dariusza Walencika, do czasu wypracowania nowej formy finansowania Kościoła należy usprawnić Fundusz Kościelny poprzez dofinansowanie składek zdrowotnych dla duchownych i alumnów oraz poprzez przekazanie aktualnych danych liczby duchownych.

O tym, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, powiedział w swoim expose Donald Tusk. Jak mówił, duchowni powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. "Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych" - mówił premier.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. (PAP)

skz/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)