Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Dzięga: tylko pod znakiem krzyża Polska jest Polską, a Polak Polakiem

0
Podziel się:

Tylko pod znakiem krzyża Polska jest Polską, a Polak Polakiem - powiedział
metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w homilii podczas mszy z okazji 18. rocznicy
powstania Radia Maryja w kościele pw. Św. Józefa - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w
Toruniu.

Tylko pod znakiem krzyża Polska jest Polską, a Polak Polakiem - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w homilii podczas mszy z okazji 18. rocznicy powstania Radia Maryja w kościele pw. Św. Józefa - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

Mszy świętej przewodniczył ordynariusz toruński bp Andrzej Suski.

"Czy człowiek nie ma już prawa do Boga, do swojego stwórcy i zbawcy? Bardzo boją się Boga siły ciemności skoro znowu krzyż jest zaatakowany. A może już im się wydaje, że już nie muszą się bać, że Bóg jest już pokonany w człowieku i można uderzyć także w jego znak - krzyż" - mówił abp Dzięga.

Dodał, że ciągle odzywają się towarzysze tych, którzy chcieli budować społeczeństwo bez Boga.

"Dzisiaj patrzymy na to z perspektywy kolejnej walki o prawo do krzyża. Czyżby Trybunał Praw Człowieka zmienił się w trybunał ograniczania sumień, przecież to jest boża kompetencja - prawo sumienia. Nie ingerujcie w ten obszar, wycofajcie się lepiej póki czas, gdyż Bóg już tyle razy upominał się także w naszym pokoleniu i jeszcze się upomni, i w Warszawie tez się upomni" - podkreślił arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński dziękował ludziom Radia Maryja, że "stoją z Maryją pod krzyżem".

"Tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Z pewnością ten lud to naród mądry i rozumny, dlatego może wołać: póki Polska żyje w nas, póty nie zginie. Ale także póki Maryja jest panią naszych serc, myśli i czynów, dopóty mamy szansę coś dla Polski uczynić" - mówił hierarcha.

Abp Dzięga w homilii zwrócił się do decydentów, a by "nie czuli się wolni od jakiejkolwiek kontroli i zachowali prawo boże w dzisiejszym świecie pracy".

"Czy zmieniła się idea warsztatu pracy, zakładu pacy? Czy prawo decydowania o losach przedsiębiorstwa budowanego wspólnym narodowym i społecznym wysiłkiem już nie przysługuje budowniczym tego zakładu? Czy naprawdę decydent zagraniczny oraz państwowy urzędnik może jednostronnie orzekać, czy na przykład stocznia może istnieć, czy też musi być zamknięta" - pytał arcybiskup.

W czasie uroczystości odczytano list, który w imieniu przełożonego generalnego redemptorystów o. Miechaela Brehla do o. Tadeusza Rydzyka skierował konsultor generalny zgromadzenia o Jacek Dembek. Duchowny podkreślił w liście, że Radio Maryja, kończące 18 lat, już dawno osiągnęło dojrzałość konieczną do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła i narodu.

W rocznicowych uroczystościach wzięło udział prawie 10 tysięcy słuchaczy, skupionych w kołach i biurach Radia Maryja w różnych stronach kraju, a także mieszkających za granicą. Dla osób, dla których zabrakło miejsca w kościele przygotowano wielkie namioty z telebimami.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, 8 grudnia 1991 r. Początkowo nadajniki istniały w Toruniu i Bydgoszczy, a emitowane audycje docierały przez kilka godzin dziennie tylko do mieszkańców obu miast i okolicznych miejscowości. (PAP)

rau/ olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)