Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abp Gądecki o radości i smutku przed Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami

0
Podziel się:

O radości i smutku łączącymi się z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami
mówił podczas niedzielnego orędzia telewizyjnego wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski,
metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

O radości i smutku łączącymi się z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami mówił podczas niedzielnego orędzia telewizyjnego wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

"Radość z tytułu uroczystości Wszystkich Świętych i smutek z tytułu wspomnienia wszystkich zmarłych. Obie te uroczystości łączą się ze sobą jak dwie strony jednego medalu, wskazując na śmierć, która jest więzią łączącą wszystkie pokolenia" - powiedział abp Gądecki.

Według metropolity poznańskiego uroczystość Wszystkich Świętych przypomina, że niebo nie jest zarezerwowane dla jakieś szczególnej kategorii ludzi. "Każdy człowiek, który współpracuje z duchem świętym może się tam dostać. Święci pozostają dla nas świetlistym szlakiem Boga. Kiedy ludzkości brakuje tych znaków, gubi się, zarówno w myśleniu jak i działaniu" - zaznaczył arcybiskup.

Hierarcha wspomniał, że dowodem możliwej harmonii między Bogiem a człowiekiem jest beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki, a także wyświecenie 476 osób przez Jana Pawła II.

Mówiąc o Dniu Zadusznym, arcybiskup powiedział, że drugiego listopada "myślimy o tych, co do których nie jesteśmy pewni w kwestii ich zbawienia".

W tym czasie - mówił abp Gądecki - wspominamy Polaków, którzy umarli w ojczyźnie i poza jej granicami, wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, a także "Polaków przeszłych wieków". Wspomniał o pierwszych władcach Polski, nawiązując do faktu, że orędzie zostało nagrane w Złotej Kaplicy archikatedry poznańskiej, gdzie znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Podkreślił, że trzeba też wspominać "myślicieli, artystów, duchowieństwo, żołnierzy, którzy złożyli swoje życie w ofierze za ojczyznę, także niezliczone tłumy szarych ludzi, o których nie została pamięć, a którzy także budowali zręby naszego państwa i Kościoła".

Na zakończenie abp Gądecki pobłogosławił wszystkim, "którzy myślą z nadzieją o zmartwychwstaniu". (PAP)

kpr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)