Notowania

wielkanoc
24.04.2011 08:30

Abp Głódź o Smoleńsku i podziale narodu

Katastrofa smoleńska uświadomiła wartość i cenę miłości, pamięci, ojczyzny - mówił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

_ - Katastrofa smoleńska uświadomiła wartość i cenę miłości, pamięci, ojczyzny _- mówił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź podczas orędzia wielkanocnego wygłoszoneg rano w Katedrze Oliwskiej. Apelował o _ przywrócenie należnej harmonii społecznej _.

_ - Od tamtego miejsca, od mogił ofiar na cmentarzach ojczyzny, od wawelskiej krypty, w której złożono doczesne szczątki prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i jego małżonki, biegnie wezwanie adresowane szczególnie do tych, którzy angażują się w służbę wspólnocie, w stronę samorządów i instytucji państwa _ - powiedział hierarcha.

Jak wyjaśnił, _ płynie wezwanie do powrotu do ładu serc, do przywrócenia należnej harmonii społecznej, do odpowiedzialności i miłości, do zasad, które nadają sens każdej służbie i pracy wszystkim obywatelom bez wyjątku (...) wezwanie do społeczeństwa obywatelskiego _.

Arcybiskup podkreślał, że _ polskie państwo stanowi wielkie dobro, wyrosłe z walki, modlitwy, ofiarnego trudu pokoleń i mamy prawo żądać i oczekiwać, aby ten depozyt dobra nie był w jakikolwiek sposób umniejszany, spychany w obszary niepamięci, niekiedy lekceważenia _.

_ - Mówił przed laty Wincenty Witos, że wielkości państwa nie zbuduje żaden geniusz, lecz świadomy swych praw i obowiązków naród. Należy więc przykładać ucho i wsłuchiwać się w ten głos narodu. Bo tylko on ma poczucie dumy, godności, wartości wystawianej na rozmaite próby _ - dodał.

Jak zauważył metropolita gdański, _ niestety trzeba powiedzieć, że podział w narodzie jest i on raz jakby maleje, a innym razem się pogłębia i to od czasu smoleńskiej tragedii _.

Arcybiskup poinformował też, że na pamiątkę beatyfikacji papieża Polaka w Gdańsku-Łostowicach Południowych wzniesiona zostanie świątynia pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. W Wielki Wtorek został poświęcony krzyż i plac pod budowę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t137971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niedziela;wielkanocna;swieto;pelne;tradycji,143,0,817551.html) Niedziela Wielkanocna. Święto pełne tradycji Mszą święta rezurekcyjna odprawiana o świcie, aby uczcić Zmartwychwstanie Chrystusa, to obrzęd bardzo radosny i powszechny w krajach słowiańskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t137968.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/90;proc;polakow;deklaruje;katolicyzm,177,0,817329.html) 90 proc. Polaków deklaruje katolicyzm Święcenie pokarmów, nawiedzanie Grobu Pańskiego i inne religijne zwyczaje wielkanocne są bardzo mocno zakorzenione w świadomości Polaków.
Tagi: wielkanoc, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz