Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
miłość
07.11.2010 13:17

Abp Gocłowski wezwał do kierowania się sumieniem i miłością

Do kierowania się w codziennym życiu - także publicznym - wskazaniami sumienia oraz płynącymi z wiary zasadami miłości wezwał w niedzielę na Jasnej Górze abp Tadeusz Gocłowski, który odprawił mszę podczas 27. ogólnopolskiej pielgrzymki kolejarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do kierowania się w codziennym życiu - także publicznym - wskazaniami sumienia oraz płynącymi z wiary zasadami miłości wezwał w niedzielę na Jasnej Górze abp Tadeusz Gocłowski, który odprawił mszę podczas 27. ogólnopolskiej pielgrzymki kolejarzy.

Jak mówił arcybiskup, chrześcijanie powinni być świadkami miłości, a "sama miłość nie jest ideologią, ale czynem codziennej praktyki" - trudnej, ale koniecznej.

"A jak to trudne, widzimy w relacjach między chociażby politykami, którzy nie umieją sobie nawet ręki podać jako znak pokoju, kiedy są razem na mszy świętej. Ukazują pewien spektakl negacji chrześcijaństwa w życiu codziennym" - powiedział arcybiskup.

Półtora tygodnia temu, po pogrzebie zamordowanego w łódzkim biurze PiS Marka Rosiaka, media odnotowały, że obecni na mszy prezydent Bronisław Komorowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński nie przekazali sobie znaku pokoju. Obaj politycy zrobili to natomiast w stosunku do rodziny zmarłego.

Na niedzielną pielgrzymkę kolejarzy na Jasną Górę przyjechało ok. 6 tys. pracowników kolejowych spółek, a także przedstawiciele tego środowiska ze Słowacji, Węgier i Białorusi. Byli również szefowie ministerstwa transportu oraz władze spółek PKP.

Podczas mszy abp Gocłowski przekonywał, że miłość, którą należy wcielać w czyn w codziennym życiu, dla chrześcijan wypływa z wiary w Boga.

"Miłość bez wiary, owszem, może być formą ludzkiej wrażliwości - umie kierować się niekiedy humanizmem, ale humanizm musi się opierać na właściwym rozumieniu godności człowieka. A człowiek bez oparcia na Bogu nigdy siebie nie zrozumie, nie zrozumie kim jest, jaki jest jego cel. Będzie spieszył z doraźną pomocą, ale często ta pomoc będzie zraniona egoizmem, a nawet instrumentalnie wykorzystywana" - wskazał arcybiskup.

Jego zdaniem, chrześcijanie zdają egzamin z miłości w codziennym życiu. "W zakresie naszych możliwości wspierajmy naszą ojczyznę, próbujmy wpływać na mentalność naszych braci - również chrześcijan - by oni byli prawdziwi, a nie tylko jakimiś symbolami, paraliżowanymi, niestety, przez nienawiść, obojętność w stosunku do innych" - apelował abp Gocłowski.

Arcybiskup senior wskazał na rolę sumienia we właściwym korzystaniu z wolności, której podmiotem - jak mówił - jest przede wszystkim człowiek. Przywołał słowa Jana Pawła II, który mówił, że "w głębi sumienia człowiek odkrywa prawo, którego samo sobie nie nakłada, lecz któremu powinien być posłuszny i którego głos, wzywający go tam, gdzie potrzeba miłowania i czynienia dobra, a unikania zła, rozbrzmiewa w sercu: czyń to, a tamtego unikaj. Jest to nasz wewnętrzny przewodnik i sędzia naszych czynów" - mówił.

Arcybiskup nawiązał do toczącej się w parlamencie dyskusji o sprawach bioetycznych (związanych m.in. z metodą in vitro - PAP). Wezwał, by ludzie przygotowujący i uchwalający prawo w tym zakresie kierowali się sumieniem. Podkreślił, że dla katolików głos sumienia jest wzmocniony i skonkretyzowany nauczaniem Kościoła.

"Nie wszystko, co jest technicznie możliwe, jest etycznie słuszne, zwłaszcza w dziedzinie ludzkiego życia, gdy to życie trzeba chronić i go bronić, i to od samego poczęcia. Trzeba stwierdzić, że ludzkie działania stawiają nas niekiedy w bardzo trudnych sytuacjach. Wówczas chrześcijanin musi zdawać trudny egzamin, kierować się sumieniem" - powiedział abp Gocłowski.

Marek Błoński (PAP)

mab/ abr/

Tagi: miłość, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz