Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
miłość
07.11.2010 15:56

Abp Gocłowski wezwał do kierowania się sumieniem i miłością

# Dochodzą wypowiedzi ministra infrastruktury #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzą wypowiedzi ministra infrastruktury #

07.11. Częstochowa (PAP) - Do kierowania się w codziennym życiu - także publicznym - wskazaniami sumienia oraz płynącymi z wiary zasadami miłości wezwał w niedzielę na Jasnej Górze abp Tadeusz Gocłowski, który odprawił mszę podczas 27. ogólnopolskiej pielgrzymki kolejarzy.

Jak mówił arcybiskup, chrześcijanie powinni być świadkami miłości, a "sama miłość nie jest ideologią, ale czynem codziennej praktyki" - trudnej, ale koniecznej.

"A jak to trudne, widzimy w relacjach między chociażby politykami, którzy nie umieją sobie nawet ręki podać jako znak pokoju, kiedy są razem na mszy świętej. Ukazują pewien spektakl negacji chrześcijaństwa w życiu codziennym" - powiedział arcybiskup.

Półtora tygodnia temu, po pogrzebie zamordowanego w łódzkim biurze PiS Marka Rosiaka, media odnotowały, że obecni na mszy prezydent Bronisław Komorowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński nie przekazali sobie znaku pokoju. Obaj politycy zrobili to natomiast w stosunku do rodziny zmarłego.

Na niedzielną pielgrzymkę kolejarzy na Jasną Górę przyjechało ok. 6 tys. pracowników kolejowych spółek, a także przedstawiciele tego środowiska ze Słowacji, Węgier i Białorusi. Byli szefowie Ministerstwa Infrastruktury, m.in. minister Cezary Grabarczyk oraz władze spółek PKP, z prezesem grupy Andrzejem Wachem. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o sytuacji kolei.

W homilii abp Gocłowski przekonywał, że miłość, którą należy wcielać w czyn w codziennym życiu, dla chrześcijan wypływa z wiary w Boga.

"Miłość bez wiary, owszem, może być formą ludzkiej wrażliwości - umie kierować się niekiedy humanizmem, ale humanizm musi się opierać na właściwym rozumieniu godności człowieka. A człowiek bez oparcia na Bogu nigdy siebie nie zrozumie, nie zrozumie kim jest, jaki jest jego cel. Będzie spieszył z doraźną pomocą, ale często ta pomoc będzie zraniona egoizmem, a nawet instrumentalnie wykorzystywana" - wskazał arcybiskup.

Jego zdaniem, chrześcijanie zdają egzamin z miłości w codziennym życiu. "W zakresie naszych możliwości wspierajmy naszą ojczyznę, próbujmy wpływać na mentalność naszych braci - również chrześcijan - by oni byli prawdziwi, a nie tylko jakimiś symbolami, paraliżowanymi, niestety, przez nienawiść, obojętność w stosunku do innych" - apelował abp Gocłowski.

Arcybiskup senior wskazał na rolę sumienia we właściwym korzystaniu z wolności, której podmiotem - jak mówił - jest przede wszystkim człowiek. Podkreślił, że dla katolików głos sumienia jest wzmocniony i skonkretyzowany nauczaniem Kościoła. "Nie wszystko, co jest technicznie możliwe, jest etycznie słuszne, zwłaszcza w dziedzinie ludzkiego życia, gdy to życie trzeba chronić i go bronić, i to od samego poczęcia" - powiedział abp Gocłowski, nawiązując do toczącej się debaty bioetycznej.

Uczestniczący w pielgrzymce minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze przed 25 listopada, kiedy kolejarze obchodzą swoje święto (w dniu ich patronki, św. Katarzyny), przedstawiciele tego środowiska spotkają się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Minister poprosił prezydenta o takie spotkanie z okazji święta kolejarzy.

W wypowiedzi dla biura prasowego Jasnej Góry minister powiedział m.in. że należy "zapanować nad bardzo żywiołową konkurencją" na polskich torach. "Ta konkurencja jest potrzebna, ale musi być uregulowana w prawne ramy" - wyjaśnił minister, podkreślając, że kończą się prace nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym.

Mówiąc o wyzwaniach dla kolei Grabarczyk wymienił m.in. inwestycje, przygotowanie projektu kolei dużych prędkości oraz zakończenie restrukturyzacji kolejowych firm. Inne zamierzenie to unowocześnienie taboru.

"Jeżeli PKP Intercity podpisze kontrakt wieloletni, zyska instrument, który pozwoli zagwarantować kredyt na zakup tego nowoczesnego taboru. Wiemy, że pojawiła się w przetargu oferta Pendolino - to szybki i bezpieczny pociąg, jeździ już w wielu krajach Europy. Najwyższa pora, by także polscy pasażerowie dotknęli tego komfortu" - powiedział minister infrastruktury.

Marek Błoński (PAP)

mab/ pz/

Tagi: miłość, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz