Notowania

wiadomości
01.06.2011 17:48

Abp Hilarion: dokument o pojednaniu wymaga dopracowania

Wspólny dokument Kościołów: katolickiego i prawosławnego na temat pojednania polsko-rosyjskiego wymaga doprecyzowania, zwłaszcza oceny dotyczącej wydarzeń historycznych - powiedział w środę dziennikarzom metropolita wołokołamski abp Hilarion (Ałfiejew).

Podziel się
Dodaj komentarz

Wspólny dokument Kościołów: katolickiego i prawosławnego na temat pojednania polsko-rosyjskiego wymaga doprecyzowania, zwłaszcza oceny dotyczącej wydarzeń historycznych - powiedział w środę dziennikarzom metropolita wołokołamski abp Hilarion (Ałfiejew).

Jak podkreślił prymas senior abp Henryk Muszyński, przygotowanie wspólnego dokumentu dotyczącego polsko-rosyjskiego pojednania nie powinno trwać zbyt długo, a nad jego częścią historyczną będzie pracował specjalnie powołany zespół, który pomoże znaleźć takie sformułowania, które będą do przyjęcia przez obie strony.

Hierarcha poinformował, że do kolejnego spotkania w tej sprawie może dojść we wrześniu w Moskwie.

Abp Muszyński zapewnił, że część teologiczna dokumentu i wyzwania, przed którymi stoją Kościoły: katolicki i prawosławny, nie wzbudzają większych różnic.

Według abpa Hilariona, trudno powiedzieć dokładnie kiedy zakończona zostanie praca nad dokumentem, ale - jak zaznaczył - jest już wspólny jego wariant.

Prawosławny hierarcha, który jest przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, wyjaśnił, że praca nad dokumentem przedłuża się, bo dużo problemów stanowi jego część historyczna. "Są pewne wydarzenia w naszej najnowszej historii, których nie możemy jednakowo ocenić i różnie opisujemy. Są pewne zdarzenia w historii, które powinniśmy pominąć, i są takie, które powinniśmy przemilczeć" - powiedział abp Hilarion.

Abp Hilarion zapewnił też, że nie pojawiły się żadne nowe rozbieżności. "Dokument ten wymaga głębszego zastanowienia się, większej delikatności i ostrożności. To wszystko wymaga czasu. Ważny jest skutek dokumentu, który ma zostać podpisany przez oba Kościoły, a nie proces jego powstawania. Chodzi o to, żeby dokument, który powstanie, nie został skrytykowany i nie przyczynił się do nowych podziałów" - podkreślił prawosławny hierarcha.

Prymas senior abp Henryk Muszyński przypomniał, że było to trzecie spotkanie dotyczące wspólnego dokumentu, który został wypracowany na podstawie dwóch innych przygotowanych przez stronę prawosławną oraz katolicką. Dodał, że dokument strony katolickiej został przesłany Kościołowi prawosławnemu we wrześniu ubiegłego roku.

"Naszym zadaniem jest, abyśmy dali ludziom wierzącym i naszym narodom motywy, które są nośne zarówno dla Rosjan, jak i dla Polaków, odnośnie pojednania i przebaczenia oraz wspólnego zaangażowania w zachowanie dziedzictwa i kultury chrześcijańskiej" - podkreślił abp Muszyński.

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w środę prowadzone były rozmowy na temat relacji polsko-rosyjskich i wkładu Kościołów: katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji w dzieło pojednania między obu narodami: polskim i rosyjskim.

Pierwsze spotkanie - bez udziału metropolity Hilariona, który nie dojechał z przyczyn komunikacyjnych - miało miejsce w Warszawie 26 lutego ub. roku. Wówczas, jak głosił oficjalny komunikat: "Postanowiono rozpocząć prace nad projektem wspólnego dokumentu na temat wkładu naszych Kościołów w dzieło pojednania między narodami Rosji i Polski. Omówiono tematy przyszłego dialogu i zaproponowano powołanie dwustronnej komisji złożonej z przedstawicieli obu Kościołów. Za pożyteczne uznano zaproszenie do dialogu także przedstawicieli Kościoła Prawosławnego w Polsce i Kościoła katolickiego w Rosji". (PAP)

skz/ bno/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz