Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Michalik wezwał w świątecznym orędziu do poszanowania życia

0
Podziel się:

Składając rodakom życzenia w wieczór wigilijny, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski,
arcybiskup Józef Michalik wezwał rodaków do poszanowania życia, praw natury i Bożego prawa.

Składając rodakom życzenia w wieczór wigilijny, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik wezwał rodaków do poszanowania życia, praw natury i Bożego prawa.

W orędziu do Polaków na Boże Narodzenie i Nowy Rok, nadanym przez Telewizję Polską, abp Michalik podkreślił, że w obecnych czasach, gdy tak często mówi się "+Nie+ wobec dobroci, prawa natury, miłości i życia, ważne jest, abyśmy umieli powiedzieć: "+Tak+ życiu, tak Panu Bogu, tak Bożemu prawu, żebyśmy umieli powiedzieć tak biednemu człowiekowi, żebyśmy umieli podzielić się z nim opłatkiem, sercem, naszymi możliwościami, naszą mądrością".

Nawiązując do tradycji świąt Bożego Narodzenia, abp Michalik podkreślił, że każdy gest, każde życzenie - które pada z okazji świąt Bożego Narodzenia - ma swą głębszą wymowę i sens. "Każda kolęda, to nie tylko piękna muzyka, ale także głęboka treść odnosząca się do wydarzeń historycznych" - mówił arcybiskup.

Odpowiedź na pytania dlaczego świętom Bożego Narodzenia towarzyszy tak piękna oprawa, skąd się biorą stare i bardzo znaczące tradycje "znajdzie każdy szukający ich w historii, ale także każdy kierujący się światłem wiary" - podkreślił hierarcha.

Abp Michalik przypomniał słowa Jana Pawła II, wygłoszone w 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa: "od czasów Betlejem na człowieka trzeba patrzeć i mierzyć go sercem, bo to Bóg stał się Człowiekiem, bo to Bóg stał się jednym z nas, abyśmy mogli dowiedzieć się od Jezusa, że Bóg jest naszym Ojcem, a my braćmi".

Hierarcha podkreślił, że jest to wielkie przesłanie świąt Bożego Narodzenia. "To jest wielka godność każdego z nas i każdego z braci i sióstr naszych, którą warto odkrywać, a odkrywa się nieustannie w twórczym wysiłku we współpracy z Bogiem i drugim człowiekiem" - mówił.

Abp Michalik dzieląc się opłatkiem, skierował życzenia do papieża Benedykta XVI, prymasa-seniora kard. Józefa Glempa, obecnego prymasa abp. Henryka Muszyńskiego, wszystkich księży biskupów, prezydenta i premiera, rodzin, młodzieży, ludzi samotnych i chorych, a także do ludzi szukających Boga.

Benedyktowi XVI, arcybiskup podziękował w imieniu biskupów i Kościoła w Polsce za "wierność ideałom, które głosił Jan Paweł II - wierność Ewangelii i ubogacanie jej własną wiarą - wiary naszej". "Chcemy podziękować mu za tę konsekwentną przyjaźń, która przekracza granice śmierci - przyjaźń wobec Jana Pawła II, którego heroiczność cnót ogłosił w tych dniach. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu także za dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki, bo chcemy od tych naszych bohaterów świętości uczyć się życia lepszego, piękniejszego" - mówił abp Michalik.

Prezydentowi i premierowi RP, abp Michalik życzył "Bożej i ludzkiej pomocy na drogach służby narodowi", a także licznych, "dobrych, uczciwych, ofiarnych i bezinteresownych współpracowników (), którzy pomogą stawiać wymagania i rozwiązywać problemy".

Do rodzin polskich, przewodniczący KEP zwrócił się z życzeniami pokoju, "większego odkrywania wartości, które tkwią w rodzinie, w miłości". "Życzę im umiłowania kolejnego dziecka, starszego człowieka, bo okazji do dobra jest wiele. Niech ono się rozwija pośród nas, w naszych rodzinach" - apelował abp Michalik.

Młodym ludziom arcybiskup życzył by "umieli od siebie wymagać, nawet gdy inni od nich tego nie wymagają i w ten sposób przygotować się do odpowiedzialności twórczej perspektywy przyszłego życia".

Samotnym i chorym - żeby "otwarły się drzwi ludzkich serc, żeby wyciągnięta dłoń nie była rzadkością w ich życiu, ale też pamiętali, że ich doświadczenie, ich dobre słowo, ich modlitwa jest potrzebna nam, bo jest mądrością ich życia".

Ludziom szukającym Boga, hierarcha życzył, by w te święta doznając dobroci i życzliwości od innych ludzi, odkrywali tę dobroć także w sobie i uczynili krok w kierunku poznania, "kto jest źródłem dobra w każdym człowieku".

Do ludzi wierzących, abp Michalik zaapelował, by "pogłębiali wiarę i byli lepszymi jej świadkami".

Polakom na emigracji, przewodniczący KEP życzył, aby "odkryli w sobie to, co piękne i polskie", a także aby "ubogacali się tym, co spotykają wśród innych ludzi". "I nas niech ubogacają mądrością swoich doświadczeń i swoją miłością do tego, co w naszej Ojczyźnie wymaga jeszcze polepszenia" - powiedział. (PAP)

skz/ pz/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)