Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abp Mokrzycki: suwerenność na Ukrainie nadal jest zagrożona

0
Podziel się

Cieszymy się z pewnego zwycięstwa na Ukrainie, ale w dalszym ciągu jej
suwerenność jest zagrożona - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Warszawie
metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

bEityCKt

Cieszymy się z pewnego zwycięstwa na Ukrainie, ale w dalszym ciągu jej suwerenność jest zagrożona - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Warszawie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Abp Mokrzycki podczas konferencji poświęconej akcji "Rodzina Rodzinie - rodziny polskie rodzinom ukraińskim" podkreślił, że Kościół katolicki na Ukrainie od samego początku był obecny z demonstrującymi Ukraińcami na Majdanie we Lwowie i w Kijowie.

"Staraliśmy się być tam obecni z modlitwą i swoją obecnością wspierać tych, którzy walczyli o sprawiedliwość, o demokrację, po to, aby Ukraina wstąpiła do Unii Europejskiej" - powiedział abp Mokrzycki. Dodał, że ich bronią była także modlitwa.

bEityCKv

"Przez trzy miesiące Kościół na Ukrainie mógł doświadczyć skuteczności tej modlitwy i dzięki niej odniósł pełne zwycięstwo" - podkreślił hierarcha lwowski. Mówił, że osoby protestujące na Majdanie potrzebowały obecności swoich kapłanów. "Dzięki temu wytworzyła się tam wyjątkowa atmosfera (...) wzajemnej solidarności, szacunku i życzliwości" - podkreślił.

Według metropolity lwowskiego na Majdanie nie było widać różnic obrządkowych, wyznaniowych, językowych czy narodowościowych. "Majdan wytworzył atmosferę innej Ukrainy i to później przenosiło się na zewnątrz" - wyjaśnił.

Hierarcha lwowski podziękował Polakom "za otwarte serca i za solidarność z narodem ukraińskim w tym trudnym okresie".

Do tej pory Caritas Polska na pomoc dla Ukrainy zebrała 1,3 mln zł. Zainicjowana 19 lutego, po wydarzeniach na Majdanie, akcja polega na wysyłaniu sms-ów na nr 72052 z hasłem pomagam. Każdy sms to 2,46 gr. Na kwotę 1,3 mln zł złożyły się też przekazy na konto "Solidarni z Ukrainą". (PAP)

bEityCKB

skz/ ago/ bos/ jbr/

bEityCKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)