Notowania

jan paweł ii
06.10.2010 17:58

Abp Nycz: Jan Paweł II stawiał wymagania i wzywał do świętości

Papież Jan Paweł II nie tylko prawił komplementy, ale też stawiał wymagania i wzywał do świętości - powiedział w środę metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas panelu inaugurującego obchody X Dnia Papieskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Papież Jan Paweł II nie tylko prawił komplementy, ale też stawiał wymagania i wzywał do świętości - powiedział w środę metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas panelu inaugurującego obchody X Dnia Papieskiego.

Metropolita warszawski podkreślił, że Jan Paweł II wielokrotnie apelował o to, żeby "nie bać się świętości". Dodał, że papież mówił o tym bardzo często w kontekście rodziny i pracy.

"Sami wiele razy mówiliśmy o tym, że Jan Paweł II jest święty, patrząc jak on się modlił, jak żył, a przede wszystkim jak umierał" - powiedział abp Nycz we wprowadzeniu do dyskusji o świętości.

Publicystka "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska, odpowiadając na pytanie, "czy w mediach jest miejsce na świętość?", podkreśliła, że "świętość w mediach jest obecna wtedy, kiedy z jakichś powodów jest atrakcyjna". Miejsce w mediach na świętość jest, ale "jest ona traktowana marginesowo, bo w mediach świeckich jest trudna do przebicia" - mówiła.

W ocenie publicystki "Rzeczpospolitej", "świętość w mediach najbardziej widoczna była podczas umierania Jana Pawła II".

Marek Zając z TVP i "Przekroju", mówiąc o świętości w dzisiejszym świecie, podkreślił, że jest ona "wyśmiewana, odrzucana, ale i chciana". Dodał, że "świętość ma jeszcze siłę oddziaływania". "Wielką siłę oddziaływania mają sami święci. Nam w Kościele potrzeba ludzi świętych" - zaznaczył Zając. Dodał, że czym innym jest sama idea świętości, a czymś zupełnie innym są ludzie święci. "Papież Jan Paweł II zostawił nam przykład prawdziwej świętości" - ocenił.

Anna Gruszecka z Radia Merkury, odnosząc się do pytania, "czy polska młodzież wierzy odważnie", odpowiedziała, że jest raczej pytanie o wiarę dorosłych, bo "młodzież jest lustrem osób dorosłych". "Jeśli osoby starsze, biskupi, duchowieństwo, wierzą odważnie, to i młodzież idzie w ich ślady".

Grzegorz Polak z Religii TV, mówiąc o świętości Jana Pawła II, podkreślił, że cechowała go niesamowita wrażliwość na drugiego człowieka, na jego ból, cierpienie i biedę, bo papież w drugim człowieku "widział odbicie samego Chrystusa".

Zdaniem Polaka, Jan Paweł II kumuluje w sobie wszystkie cechy świętości męczenników, pustelników, mnichów i wyznawców. "O świętości Jana Pawła II może zaświadczyć nie tylko jego najbliższe otoczenie, ale niemal cały świat" - podkreślił.

Abp Nycz podsumowując dyskusję nt. świętości powiedział, że zdaje sobie sprawę z trudności w ukazywaniu świętości w mediach. "To, co się stało w ciągu ostatnich 20 lat, pozwala patrzeć optymistycznie na media. Media nie mają zastępować misji Kościoła, ale mają go wspierać" - zaznaczył hierarcha.

W niedzielę, 10 października, w całej Polsce już po raz dziesiąty obchodzony będzie Dzień Papieski; w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - odwaga świętości". Towarzyszyć mu będą modlitwy w intencji beatyfikacji Jana Pawła II oraz sesje naukowe, wystawy i koncerty. (PAP)

skz/ itm/ gma/

Tagi: jan paweł ii, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz