Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abp Nycz: krzyż nie powinien być przedmiotem sporu

0
Podziel się

Krzyż nie powinien być przedmiotem żadnego sporu - podkreślił
przewodniczący Rady Funacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w
wystąpieniu telewizyjnym, wgłoszonym w sobotę - w przeddzień obchodów X Dnia Papieskiego.

bEgmEOTF

Krzyż nie powinien być przedmiotem żadnego sporu - podkreślił przewodniczący Rady Funacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz w wystąpieniu telewizyjnym, wgłoszonym w sobotę - w przeddzień obchodów X Dnia Papieskiego.

W wystąpieniu dla TVP na warszawskim pl. Piłsudskiego, hierarcha nawiązał do krzyża-pomnika, upamiętniającego w tym miejscu pielgrzymki papieża Jana Pawła II. "Nie jest to krzyż żadnego sporu. Jest to krzyż wdzięczności, pamięci i modlitwy. I tak powinno być w każdym miejscu, które ma coś istotnego upamiętniać" - powiedział.

Nawiązując do obchodów X Dnia Papieskiego, abp Nycz podkreślił, że jest on nie tylko okazją do dziękczynienia za wszystko co się wydarzyło, ale przede wszystkim okazją do przypomnienia nauki Jana Pawła II.

bEgmEOTH

Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II, które 31 lat temu wygłosił on na pl. Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego): "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi". "Na tym placu spotykaliśmy się z papieżem wiele razy podczas jego pielgrzymek w Polsce i w Warszawie. Tutaj wreszcie Warszawa spotkała się razem wtedy, kiedy płakaliśmy i byliśmy smutni, pięć lat temu, kiedy papież odszedł do domu Ojca" - przypomniał abp Nycz.

Mówiąc o idei Dnia Papieskiego, abp Nycz podkreślił, że jest on dniem promocji nauki Jana Pawła II. "Jest on potrzebny właśnie po to, żebyśmy cały rok promowali naukę papieża, i żebyśmy cały rok z nią się zapoznawali głębiej i lepiej" - zaznaczył hierarcha.

Odnosząc się do nagród Totus, uroczystość wręczenia których odbyła sie w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie, abp Nycz powiedział, że nagrody te w jakimś sensie "wydobywają pracę wielu ludzi nad tym, co się nazywa promocją nauki papieża, promocją działalności charytatywnej i medialnej, związanej z Janem Pawłem II".

Nawiązując do ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej na stypendia dla biedniejszej młodzieży z wiosek i małych miasteczek, metropolita warszawski podkreślił, że wielu z tych młodych ludzi "nigdy nie miałoby żadnej szansy studiowania czy chodzenia do dobrej szkoły, dobrego liceum".

bEgmEOTN

Abp Nycz przypomniał, że liczba stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest imponująca (2300 młodych ludzi w ciągu 10 lat), i stanowią oni żywym pomnik Jana Pawła II. Dodał, że jest to najważniejszy pomnik, jaki trzeba budować Ojcu Świętemu po jego odejściu. "Sądzę, że ten pomnik budujemy skutecznie, owocnie. Obyśmy chcieli go budować dalej" - apelował metropolita.

Abp Nycz zaapelował o udział w niedzielnych obchodach X Dnia Papieskiego oraz o uczestnictwo w zbiórce na rzecz uzdolnionej, ubogiej młodzieży, która od piątku trwa na terenie całej Polski.

Zbiórka jest prowadzona przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Zebrane środki zostaną przeznaczone na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z ubogich regionów Polski - wsi i małych miasteczek. (PAP)

skz/ malk/

bEgmEOUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)