Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abp Nycz: ks. Popiełuszko powinien być patronem jedności

0
Podziel się:

Propozycja, aby ks. Jerzy Popiełuszko stał się patronem jedności, jest jak
najbardziej aktualna, bo takich patronów nam potrzeba - podkreślił metropolita warszawski abp
Kazimierz Nycz podczas środowej sesji, poprzedzającej beatyfikację ks. Popiełuszki.

*Propozycja, aby ks. Jerzy Popiełuszko stał się patronem jedności, jest jak najbardziej aktualna, bo takich patronów nam potrzeba - podkreślił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas środowej sesji, poprzedzającej beatyfikację ks. Popiełuszki. *

Powiedział, że Polacy potrafią się jednoczyć, a ostatnie dwa tygodnie po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem są tego dobitnym przykładem.

"Nie może to być jednorazowy zryw dwutygodniowy, ale żeby była to trwała postawa nas, Polaków. Dlatego też patrona jedności potrzebujemy i oby tak się stało po beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki" - powiedział abp Nycz.

Metropolita warszawski dodał, że jest to jeden z tych ważnych elementów, żeby "umieć rozumnie się różnić". "Tam, gdzie trzeba się różnić, ale rozumnie - co do treści i co do formy. I należy zachowywać jedność tam, gdzie ona jest obowiązkowa" - podkreślił abp Nycz.

Nawiązując do zbliżającej się beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, metropolita warszawski zwrócił się do mediów z prośbą, by pokazać przed beatyfikacją sam jej przebieg, a po beatyfikacji - wzór kapłana, człowieka, który 25 lat temu był w Polsce kimś niezwykle znanym i znaczącym.

"Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki zgromadziła Polaków nie tylko wokół jego grobu i pogrzebu, ale gromadziła Polaków przez całe ostatnie lata komunizmu, i nie przestała gromadzić w kulcie religijnym wtedy, kiedy nastał czas wolnej Polski demokratycznej" - podkreślił hierarcha.

Abp Nycz dostrzega podobieństwa między skutkami dwóch tragicznych wydarzeń: śmierci księdza Jerzego Popiełuszki oraz katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. "Po śmierci ks. Popiełuszki Polska była pełna bólu po stracie, ale nastąpiło zjednoczenie i mobilizacja, i z tego zrodziła się wolna Polska" - powiedział metropolita warszawski. Dodał, że także teraz możemy nauczyć się bardzo wiele poprzez to, co wydarzyło się ponad dwa tygodnie temu.

Promotor procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki na szczeblu diecezjalnym, o. Gabriel Bartoszewski podkreślił, że opinia publiczna uznała śmierć ks. Jerzego jako śmierć męczennika systemu komunistycznego; świadczy o tym choćby fakt, że jego grób odwiedziło już ponad 18 mln osób.

Ks. prof. Jan Sochoń z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukazał ks. Jerzego Popiełuszkę jako wzór świętości na dziś, podkreślając, że "świętość nie jest przywilejem wybranych".

Podczas sesji, na której ogłoszono program uroczystości, metropolita warszawski zaapelował, aby Dzień Dziękczynienia, przypadający 6 czerwca - w dniu beatyfikacji - był okazją do podziękowania Bogu za posługę księdza Popiełuszki.

Uroczystości beatyfikacyjne rozpoczną się o godz. 11 na placu Piłsudskiego w Warszawie. Będzie im przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw beatyfikacji i kanonizacji. Po niej Traktem Królewskim ruszy procesja z relikwiami nowego beatyfikowanego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie zostaną one złożone. W procesji wezmą udział parafie i ruchy katolickie. W wigilię beatyfikacji odbędzie się modlitewne czuwanie i koncert dla młodzieży, przy budującym się Centrum Opatrzności Bożej.

Ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono.

W 1997 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny księdza Jerzego. Papież Benedykt XVI 19 grudnia 2009 r. złożył podpis na dekrecie o męczeństwie księdza Popiełuszki, co oznaczało zakończenie procesu beatyfikacyjnego. (PAP)

skz/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)