Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afganistan: Brytyjczycy przekazali Amerykanom bastion talibów

0
Podziel się

Brytyjscy żołnierze przekazali wojskom USA w nocy z niedzieli na
poniedziałek swoje zadania w okręgu Sangin, w położonej na południu Afganistanu prowincji Helmand.
Jest to jeden z głównych bastionów talibów, gdzie Brytyjczycy toczyli najkrwawsze walki.

bEhMYMTF

Brytyjscy żołnierze przekazali wojskom USA w nocy z niedzieli na poniedziałek swoje zadania w okręgu Sangin, w położonej na południu Afganistanu prowincji Helmand. Jest to jeden z głównych bastionów talibów, gdzie Brytyjczycy toczyli najkrwawsze walki.

"Siły brytyjskie stacjonowały w Sanginie przez pięć ostatnich lat i mogą być dumne z wykonanej pracy w jednym z najtrudniejszych regionów Afganistanu" - zapewnił w wydanym w poniedziałek rano komunikacie brytyjski minister obrony Liam Fox.

Według BBC w Sanginie zginęło 106 brytyjskich żołnierzy, co stanowi jedną trzecią brytyjskich strat w ludziach w Afganistanie od 2001 roku.

bEhMYMTH

Około 40 brytyjskich komandosów, którzy stacjonowali w Sanginie, przekazało kontrolę nad Sanginem amerykańskiej piechocie morskiej. Jak zapewnił minister Fox żołnierze brytyjscy zostaną przeniesieni, by razem z wojskami afgańskimi skoncentrować wysiłki w środkowej części prowincji Helmand.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje około 140 tys. żołnierzy sił międzynarodowych, w tym około 9,5 tys. to Brytyjczycy. Około 30 tys. żołnierzy międzynarodowej koalicji jest skoncentrowanych w Helmandzie.

Brytyjski premier David Cameron od objęcia urzędu w maju próbuje wzmocnić poparcie brytyjskiej opinii publicznej dla interwencji w Afganistanie, obiecując przedstawienie kalendarza wycofania żołnierzy. Premier zapewnia, że siły brytyjskie zakończą działania bojowe i w znacznej liczbie opuszczą Afganistan w ciągu pięciu lat. (PAP)

keb/ ap/

bEhMYMTN

7169352 int.

bEhMYMUi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)