Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afganistan, Iran i Pakistan nasilą walkę z przemytem opium

0
Podziel się:

Afganistan, Iran i Pakistan zgodziły się wzmocnić współpracę w walce z
przemytem narkotyków, w czasie gdy rośnie nielegalna uprawa maku opiumowego. Ministrowie
odpowiedzialni za walkę z narkotykami w tych krajach spotkali się w Kabulu z przedstawicielami ONZ.

Afganistan, Iran i Pakistan zgodziły się wzmocnić współpracę w walce z przemytem narkotyków, w czasie gdy rośnie nielegalna uprawa maku opiumowego. Ministrowie odpowiedzialni za walkę z narkotykami w tych krajach spotkali się w Kabulu z przedstawicielami ONZ.

Afganistan dostarcza około 90 procent światowej produkcji opium, z którego można uzyskać również heroinę. ONZ i rząd Afganistanu od dawna usiłują odwieść rolników od podejmowania lukratywnych upraw maku opiumowego. Zyski ze sprzedaży opium służą również finansowaniu rebeliantów, zakupowi broni i sprzętu dla talibów.

Największe obszary uprawy maku opiumowego znajdują się na targanym przemocą południu kraju, gdzie trudno jest zarobić na legalnych uprawach, a gangi i sieci przestępcze zajmują się kupnem i dalszą sprzedażą surowca do wyrobu opium.

"Pomimo dziesięciolecia różnych inicjatyw ze strony Afgańczyków i społeczności międzynarodowej produkcja opium rośnie - powiedział Jurij Fiedotow, dyrektor wykonawczy Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). - Sytuacja ta nie może trwać tak dalej".

Większość opium z Afganistanu przemycana jest przez terytorium Iranu i Pakistanu i od czterech lat te trzy kraje biorą udział w sponsorowanej przez ONZ inicjatywie polegającej na utworzeniu w każdym z tych krajów wspólnych komórek koordynacyjnych i planistycznych do walki z przemytem narkotyków. Kabul, Teheran i Islamabad obiecały nasilić wspólne operacje przeciwko przemytnikom i sieciom handlarzy, poprzez które narkotyki trafiają na międzynarodowy rynek.

"Przez Iran biegnie trasa tranzytowa, a produkcja narkotyków w Afganistanie rośnie - powiedział irański minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Nadżar, który stoi na czele krajowego wydziału do walki z narkotykami. - Powodem tego jest wysoki popyt".

Według ONZ brak bezpieczeństwa i rosnące ceny opium popychające afgańskich rolników ku nielegalnej uprawie maku sprawiły, że jego uprawy w 2011 roku wzrosły o 7 proc. mimo starań afgańskiego rządu i międzynarodowych sojuszników. Rok wcześniej produkcja opium w Afganistanie spadła znacząco w związku z chorobami roślin, które zniszczyły dużą część zbiorów.

Zyski z narkotyków wspierają rebeliantów, a liczba ludzi zaangażowana w nielegalną gospodarkę opiumową utrudnia władzom afgańskim umocnienie swojej obecności w regionach uprawy maku.

Inne kraje regionu również wyrażają zaniepokojenie rosnącą produkcją opium. Rosyjski rząd poinformował niedawno, że około 2 mln jego obywateli jest uzależnionych od opium i heroiny, której większość pochodzi z Afganistanu. Rosja wielokrotnie apelowała do NATO o większy wysiłek w likwidacji afgańskiej produkcji opium.

Według raportu z zeszłego miesiąca uprawy maku zaczęły szerzyć się na nowe części Afganistanu, gdzie maku dotąd nie hodowano, co oznacza kłopoty, zwłaszcza że międzynarodowe siły, które mają doprowadzić do stabilizacji kraju, aby przekazać odpowiedzialność za bezpieczeństwo afgańskiemu rządowi, kończą swoją misję w 2014 roku.

W dużej mierze wpływ na to mają gwałtownie rosnące ceny. Cena suchego opium wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o około 43 procent.(PAP)

klm/ kar/

10287129

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)