Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afganistan: Loja Dżirga za umową z USA ws. bezpieczeństwa do końca roku

0
Podziel się

Wielka rada afgańskiej starszyzny Loja Dżirga zgodziła się w niedzielę
na zawarcie porozumienia z USA w kwestii bezpieczeństwa i wezwała prezydenta Hamida Karzaja, by
podpisał je przed końcem roku. Karzaj chciał odłożyć podpisanie paktu na przyszły rok.

bEpVyAtN

Wielka rada afgańskiej starszyzny Loja Dżirga zgodziła się w niedzielę na zawarcie porozumienia z USA w kwestii bezpieczeństwa i wezwała prezydenta Hamida Karzaja, by podpisał je przed końcem roku. Karzaj chciał odłożyć podpisanie paktu na przyszły rok.

Jak ogłosił wiceprzewodniczący zgromadzenia liczącego 2,5 tys. osób, porozumienie z USA zostało przyjęte przez członków rady. Nikt nie wyraził sprzeciwu. Loja Dżirga poprosiła też prezydenta o podpisanie porozumienia przed końcem 2013 roku.

Po miesiącach negocjacji Kabul i Waszyngton porozumiały się w sprawie ostatecznego tekstu umowy przed kilkoma dniami. Jednak w czwartek, gdy Loja Dzirga zaczynała obrady, Karzaj zaapelował, by porozumienia, które powinno być jeszcze przyjęte przez parlament, nie zawierać przed wyborami prezydenckimi w kwietniu przyszłego roku. Perspektywa odłożenia paktu wywołała sprzeciw Waszyngtonu, który ocenił, że taka zwłoka nie będzie "ani praktyczne, ani możliwa".

bEpVyAtP

Dwustronne porozumienie ma dotyczyć środków bezpieczeństwa, jakie USA zapewniałyby Afganistanowi po wycofaniu swych formacji bojowych z końcem 2014 roku. Według podanych dotąd informacji, w Afganistanie miałoby pozostać ok. 10 tys. amerykańskich żołnierzy, odpowiedzialnych przede wszystkim za szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, a także niewielka grupa żołnierzy sił antyterrorystycznych. Dodatkowo pozostać miałoby kilka tysięcy żołnierzy z innych państw Zachodu. (PAP)

awl/ woj/

15128041 15128016 15128058 15128080 arch.

bEpVyAuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)